Požáry komínů – jste na zimu opravdu připraveni?

Žhavé aktuality/Oznámení

24.11.2017
Požáry komínů – jste na zimu opravdu připraveni?

Zima se nám přiblížila a topná sezóna je v plném proudu. O tom svědčí i případy požárů komínů a další požáry související s topením (např. požáry od žhavého popela). 

ViewImage-aspx.jpg
Komín obytného domu po požáru (ilustrační foto)

.Jen v uplynulém pracovním týdnu vyjížděli hasiči v Královéhradeckém kraji ke třem podobným případům takových požárů.

V Trutnově v Poříčí (20. 11.) zahořely v komíně domu saze, objevily se i plameny. Hasiči pak museli provést vyčištění komína. O den později (21. 11.) zasahovaly jednotky požární ochrany na Jičínsku hned u dvou požárů. Hodinu po půlnoci vyjížděli hasiči do Libáně k požáru sazí v komíně. Naštěstí se požár nerozšířil mimo komínové těleso. Ten samý den dopoledne pak vyjížděli hasiči do Dětenic. Začala hořet krabice poté, co do ní osoba vysypala popel. Naštěstí se všechny události obešly bez zranění i beze škody, jednotky požární ochrany si se všemi událostmi poradily a poučily majitele o správných postupech. Ovšem i takovým událostem se dá předejít.

Přestože problematika spalinových cest je v posledních letech výrazněji diskutována a prezentována na veřejnosti, požárů spalinových cest neubývá, naopak přibývá. O tom svědčí i celorepubliková statistika požárů způsobených komíny (zdroj HZS ČR):

Požáry způsobené komíny - celkový počet požárů způsobených vadnou údržbou nebo nevhodnou konstrukcí komína

Rok

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

Celkem

1048

1112

920

908

957

891

881

1052

Z celkového počtu 1 052 požárů komínů bylo 902 způsobeno vznícením sazí v komíně, 76 nevhodnou konstrukcí komínu, zazděný trám v komínu stál za požárem v 45 případech.

Jak by se měl provozovatel spalinové cesty chovat?

Je to poměrně jednoduché. Stačí plnit základní povinnosti stanovené v zákoně o požární ochraně a ve stanovených termínech zajišťovat čištění a kontroly spalinových cest.

Základními lhůtami pro čištění spotřebiče paliv do 50 kW při celoročním provozu: je čištění 3x ročně u spotřebiče na pevná paliva (2x ročně u sezónního provozu), 2x ročně na kapalná paliva (1x ročně u sezónního provozu) a 1x ročně na plynná paliva.  Nové znění zákona o požární ochraně je benevolentní v tom, že umožňuje občanům, pokud jsou toho schopni, si čištění provést i sami. Jednou do roka ale musí být provedena kontrola spalinové cesty oprávněným kominíkem.

Pokud jde o popel, pak jej vychladlý vysypáváme do nehořlavých nádob – popelnic. Hořlavé látky neukládáme v  blízkosti topidel a v okolí udržujeme pořádek.

Co dělat, když začne v komíně hořet?

Urychleně odstraňte veškerý hořlavý materiál z blízkosti komínového tělesa. Zavolejte na linku 150 nebo 112. Požár v komíně nikdy nehaste vodou, mohlo by dojít k jeho popraskání nebo i výbuchu. Do příjezdu hasičů je možné krotit plameny vhazováním písku vymetacími dvířky nebo ze střechy do komína.

Ověřte si, že si domů zvete odborníka – pomůže vám aplikace na stránkách HZS ČR:

problémech takzvaných „falešných kominíků“ se již hovoří řadu let. K tomu, aby lidé „nenaletěli“ někomu, kdo k revizi spalinových cest vůbec nemá oprávnění, by měla přispět nová aplikace pro ověřování revizních techniků spalinových cest, kterou na svých stránkách spustilo MV – generální ředitelství HZS ČR. Na internetové adrese http://aplikace.hzscr.cz/revizni-technik-spalinovych-cest/ si nyní může každý ověřit, zda technik, kterého si pozval, má ke své činnosti osvědčení.

zdroj: HZS ČR, HZS KHK