Připravované cvičení složek IZS: Simulace úniku LPG

Žhavé aktuality/Oznámení

14.10.2024 | Hradec Králové/ Královéhradecký kraj
Připravované cvičení složek IZS: Simulace úniku LPG

Dne 22. října 2024 v odpoledních hodinách proběhne v Hradci Králové taktické cvičení složek integrovaného záchranného systému (IZS), jehož cílem bude prověřit havarijní plánování v okolí firmy, která nakládá s LPG. Cvičení se uskuteční v areálu společnosti v ulici Panelová, kde dojde k simulaci úniku velkého množství zkapalněného uhlovodíkového plynu (LPG) z automobilové cisterny.

Stab_VZ.png

Na cvičení se bude podílet přibližně 100 cvičících z řad hasičů, záchranářů a policie, kteří budou provádět záchranné a likvidační práce. Obyvatelé Hradce Králové jsou ujištěni, že cvičení nijak neovlivní běžný chod města, uzávěry a evakuace budou provedeny pouze fiktivně. Zároveň se předem omlouváme za případné omezení, která mohou nastat v bezprostřední blízkosti areálu. Prověřovací cvičení tohoto rozsahu se koná ze zákona každé 3 roky.

Jak se chovat při úniku LPG
V případě, že dojde k reálnému úniku LPG je nutné bezprostředně reagovat na vzniklou situaci.
  1. Okamžitě opusťte ohroženou oblast – LPG je těžší než vzduch a hromadí se u země, proto se vzdalte do vyšších poloh.
  2. Nepoužívejte otevřený oheň ani elektrické spotřebiče – hrozí nebezpečí výbuchu.
  3. Zavřete okna a dveře – minimalizujte možnost vniknutí plynu do budov.
  4. Informujte záchranné složky – při podezření na únik LPG volejte 112 a informujte ostatní o hrozícím nebezpečí.

Zdroj: kpt. Ing. Zuzana Strouhalová, MBA

vrchní komisař, koordinátor – metodik

oddělení ochrany obyvatelstva a krizového řízení
krajské ředitelství HZS Královéhradeckého kraje