Hasiči radí: Jak správně likvidovat žhavý popel

Žhavé aktuality/Hasiči radí

16.02.2025 | Česká republika
Hasiči radí: Jak správně likvidovat žhavý popel
 

Hasič radí: Nesprávná likvidace žhavého popela – Nebezpečí, které vás může stát vše
 

Zima je obdobím, kdy naše kamna a krby hrají hlavní roli v udržování tepla domova. Po každém topení ale zůstává žhavý popel, který může představovat nebezpečí, pokud se s ním nezachází správně. Hasiči varují: nesprávná likvidace popela je jednou z častých příčin požárů v domácnostech.

1. Popel nikdy nepatří do plastového nebo papírového odpadu
I když popel na první pohled vypadá, že je už úplně vychladlý, stále v něm mohou zůstat žhavé části. "Nedoporučujeme nikdy vyhazovat popel do plastových nebo papírových nádob. Tyto materiály mohou v kontaktu s horkým popelem snadno vzplanout," varuje odborník na požární prevenci. Nejlepším řešením je použít kovovou nádobu s víkem, která je odolná vůči vysokým teplotám.

2. Nezapomeňte na dostatečné ochlazení
Před tím, než popel uložíte do nádoby, je nezbytné nechat ho důkladně vychladnout. Pokud je to možné, popel by měl být ponechán na bezpečném, nehořlavém místě alespoň 24 hodin. "I když popel vypadá vychladlý, může stále vydávat teplo. Pokud ho uložíte do těsné nádoby bez ventilace, teplota se může zvýšit a vyvolat požár," varuje hasič.

3. Vhodné místo pro uložení
Žhavý popel nikdy nenechávejte v blízkosti hořlavých materiálů, jako jsou pytle se slámou, dřevo nebo suché listí. Doporučuje se ukládat popel na nehořlavou podložku, například na beton nebo keramiku, a mimo dosah budov.

4. Když popel skončí v zahradním odpadu
Pokud plánujete popel vyhodit do zahradního odpadu, vždy si ověřte, že je dostatečně vychladlý. Zbytky popela v zeleném odpadu mohou způsobit požár i po několika dnech, pokud se dostanou do kontaktu s suchou vegetací.

5. Co říká zákon?
Ze zákona o požární ochraně je každý majitel nemovitosti povinen zajistit, aby v jeho domácnosti nebylo zanedbáváno žádné riziko vzniku požáru. Nesprávná likvidace popela může vést k vážným následkům, včetně pokuty nebo odpovědnosti za škody.

Závěr
Nikdy neberte žhavý popel na lehkou váhu. I když se vám může zdát, že je již neškodný, stále může představovat skrytý požární hrozbu. Správná likvidace popela je klíčem k vaší bezpečnosti a ochraně majetku. Pamatujte, že opatrnost a zodpovědný přístup vás mohou ochránit před nečekaným nebezpečím. Buďte na pozoru – teplo domova nesmí přinést tragédii!

 

Autor: Tomáš Šťastný redakce HASIČI.CZ
Foto: ilustrační pexels



 
Sdílejte