Profesionální hasiči (HZS MSK) z Bohumína zachraňovali ve čtvrtek 24.1.2019 před polednem neobvyklého tvora v neobvyklé pozici - u jednoho z domů v ulici Zahradní předměstí ve Starém Bohumíně (okres Karviná) totiž ze stromu bezmocně visel krásný a živý exemplář sovice sněžní, která dorůstá výšky téměř jako výr velký. Podle oznamovatele na tísňové lince byla sovice „zamotaná na drátu“.
Do Starého Bohumína tedy vyjela jednotka hasičů ze stanice HZS MSK i s výsuvným automobilovým žebříkem. Ten byl hlavním pomocníkem při záchraně krásného druhu sovy - bez zranění.
Nešlo ale o „drát“, na němž sovice visela. Bylo to ve skutečnosti několik desítek metrů dlouhé vodítko, se kterým chodila „venčit“ svou roční Míšu její majitelka. Míša se ale tentokrát vydala na jinou stranu, kde možná viděla více sněhu (vždyť pochází z arktických a subarktických oblastí), a festovní vodítko si omotala kolem větví jako třeba pejsek na pocházce kolem sloupu veřejného osvětlení…
Sovice sněžní se vyskytuje po celé severní polokouli, a to v Severní Americe (Kanada, Alijaška, USA, Grónsko), v Evropě (Velká Británie, Island, Skandinávie, severní Rusko a Sibiř) a v Asii (Čína, Japonsko). Zde se zdržuje v otevřené tundře s porosty nízkých křovin, na vřesovištích a v různých mokřadních
biotopech. Je částečně tažná, většina populací migruje do jižního Ruska, Gruzie, severní Číny, Texasu, někdy i Karibiku. Občas se zatoulá i k nám do ČR.
Samci jsou menší než samice a na jejich bílém podkladu je pouze několik roztroušených tmavých skvrn, zatímco samice je hustě tmavě příčně pruhovaná a čistě bílý má pouze závoj, hruď, nohy a spodinu křídel.
Sovice vytváří většinou monogamní páry, někdy je však možné zahlédnout samce s více samicemi a naopak. Tyto sovy hnízdí na zemi, obvykle na mírně vyvýšeném místě, kde vyhrabávají mělkou prohlubeninu, do které samice naklade vajíčka. Počet vajíček je závislý na množství potravy (lumíků), když je jí dostatek, může samice naklást až 7 - 11 vajíček. Samice sedí v hnízdě a stará se o vajíčka a později o mláďata. Samec ji po tuto dobu přináší potravu, kterou naloví. Potravu tvoří převážně hlodavci a zajíci, ptáci do velikosti husy, občas ryby, obojživelníci, hmyz a korýši. V zimě je sovice aktivní hlavně za soumraku a při svítání, v létě přechází na denní aktivitu.
Zdroj/foto :https://www.zooliberec.cz/sovice-snezni.html
Zdroj:
Petr Kůdela, tiskový mluvčí - HZS Moravskoslezského kraje
Foto: HZS Moravskoslezského kraje