3561. Přesně tolik událostí řešili během prvního pololetí letošního roku hasiči v Olomouckém kraji.
Počet zásahů na našem území narůstá. Oproti stejnému období vloni se počet událostí zvýšil téměř o pět stovek.
Nejvíce vzrostl počet zásahů u technických havárií, které vznikají především v souvislosti s přírodními vlivy, jako jsou vichřice, silné bouřky, sněhové kalamity nebo větrné poryvy. Tento typ událostí zaměstnal naše hasiče téměř 2200 krát a podařilo se při nich zachránit 473 osob.
Zvýšil se také počet požárů, a to téměř na pět stovek. Celková škoda, kterou oheň způsobil, se vyšplhala na 95 milionů korun. Požár s největší škodou stanovenou na 24 milionů korun jsme zaznamenali v polovině března, kdy hořel cyklohexan v laboratoři na výrobu léčiv v budově UP Olomouc. Díky včasnému zásahu uchránili hasiči další majetek za 84 milionů korun. Celkově se podařilo za první polovinu roku v Olomouckém kraji díky práci hasičského sboru uchránit majetek za dvě a půl miliardy korun.
V tomto období evidujeme šestnáct požárů se škodou minimálně jeden milion korun. Nejčastější příčinou požárů v kraji je nedbalost, následuje ji pak úmyslné zapálení a technické závady. Hasiče nejvíce zaměstnávají požáry odpadů a rodinných a bytových domů. Od ledna do konce června zemřelo při požárech pět osob.
Bezmála šestsetkrát vyjížděli hasiči k dopravním nehodám, při nichž pomohli pěti stovkám lidí. Sto padesátkrát pak řešili případy, kdy došlo k úniku nebezpečných chemických látek. Zejména se jednalo o úniky plynů, ropných látek a jiných kapalin.
Oproti stejnému období roku 2018 klesl počet planých poplachů. Letos jsme jich zaznamenali o sedm méně, celkově 171.
Nejvíce událostí řešili hasiči v okrese Olomouc a Šumperk, nejméně pak v Jeseníku. Na Šumpersku došlo ve srovnání se stejným období roku 2018 k největšímu nárůstu počtu zásahů, a to o 223 událostí. Celkově se za šest měsíců podařilo hasičům zachránit 987 lidí.
Součástí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje je Krajské operační a informační středisko, které zajišťuje podporu pro Integrovaný záchranný systém na našem území. Přijímají tísňová volání na lince 112 a 150. Odbaveno zde bylo za šest měsíců letošního roku 46 tisíc hovorů, z nichž IZS řešilo přes šest tisíc událostí. Ostatní hovory nepříslušely pod gesci IZS nebo se jednalo o dotazy a požadavky obyvatel kraje, omyly či zlomyslná volání. Jeden operační technik za dvanáctihodinovou směnu průměrně odbavil 64 volání. Operační středisko za první polovinu roku 2019 kromě mimořádných událostí zpracovalo a distribuovalo na obce také 245 výstražných informací, evidovalo 1549 uzavírek komunikací a 4876 pálení klestí.
Grafické srovnání počtu událostí v územních odborech (bývalé okresy) v 1. polovině roku 2019 a 2018
Grafické srovnání počtu požárů v územních odborech v roce 2019 a 2018
Grafické srovnání přímých škod a uchráněných hodnot za poslední 3 roky
Požáry dle příčiny v územních odborech kraje v 1. poloetí 2019
Významné události v kraji v první polovině roku 2019
Laboratoř v podnikatelském inkubátoru UPOL
Olomouc, březen
Škoda: 24 milionů korun
Uchráněné hodnoty: 84 milionů korun
Závada sedačkové lanovky, záchranné práce s pomocí žebříků a lanové techniky, na místě i vrtulník
Bělá pod Pradědem, únor
Zachráněných osob: 39
Hala se zaparkovanými automobily-veterány
Hrdibořice, červen
Škoda: 8,5 milionů korun
Uchráněné hodnoty: 2,5 milionu korun
Nehoda autobusu, který narazil do stojícího kamionu, velký počet zraněných dětí
Litovel, červen
Zachráněných osob: 29
V důsledku silného větru hasiči zasahovali během 8 dní téměř šestsetkrát
Olomoucký kraj, březen
Počet zásahů: 587
Nasazené jednotky: 13x HZS, 141x SDH
Zdroj: HZS Olomouckého kraje