Profesionální hasiči (HZS MSK) z hlučínské stanice zachránili v úterý 20.11.2018 dopoledne téměř bezvládného havrana, který visel jako velký netopýr ze stromu hlavou dolů nedaleko obytného domu zdejšího sídliště v Cihelní ulici, a to asi ve čtyřmetrové výšce. Zamotal se zřejmě do silonového vlákna, používaného například na pouštění podzimních draků, a sám se z něj nedokázal osvobodit.
Hasiči pod bezmocným černým ptákem, který sebou občas škubnul, byť marně, roztáhli plachtu, aby se při případném pádu nezranil. Pak se mu pokusili pomoci opatrným potáhnutím dlouhou tyčí, zakončenou hákem, o větev, z níž visel hlavou dolů. To se jim povedlo a havran sám okamžitě frnknul do bezpečí, co nejdál od lidí i inkriminovaného stromu. Nebylo tedy potřeba povolávat hasičskou výškovou techniku…
Havran obecný
Je velký přibližně jako vrána, dorůstá 45–47 cm, váží 200–625 g a v rozpětí křídel měří 81–94 cm.Tělo má porostlé tmavým peřím, které má v jasném slunečním světle charakteristický kovově modrý nádech. Nápadné jsou také tzv. kalhotky (odstávající opeření na končetinách) a silný, kuželovitý a špičatý, šedohnědě zbarvený zobák, jehož kořen mají dospělí ptáci od druhého roku života světlý a neopeřený (lysý), čímž je lze odlišit od jiných středoevropských krkavcovitých pěvců. Křídla má ve srovnání s vránou delší a zasahují až na konec ocasu. Samec se od samice neliší. Mladí ptáci mají zhruba do šestého měsíce života kořen zobáku opeřený.
Létá rychle a obratně, ke krouživému plachtění využívá termických proudů.Let je lehký; často je užíváno plachtění
Zdroj:
Petr Kůdela, tiskový mluvčí - HZS Moravskoslezského kraje
Wikipedie
Foto: HZS Moravskoslezského kraje, Wikipedie