Itálie: Jedovatý červ na italských plážích

Žhavé aktuality/Kuriozity

10.06.2024 | Itálie
Itálie: Jedovatý červ na italských plážích

Mezi Sicílií, Apulií a Kalábrií nyní rekreantům kazí radost z koupání masožraví ohniví červi (Hermodice carunculata).

Číhá na skalnatém mořském dně, na loukách s mořskou trávou, ale i v písku a může nám pořádně zkazit dovolenou na pláži: Hermodice carunculata, známější jako ohnivý červ.

Přestože jedovatý živočich žije v oblasti Středozemního moře již více než dvě století, vědci z 
Národního institutu oceánografie a experimentální geofyziky (OGS) v Terstu nyní bijí na poplach: "Tento druh se začal chovat invazně, zejména ve vodách jižní Itálie, kde rybáři stále častěji nacházejí tyto mořské červy v sítích."

Říká se, že změna klimatu je rozhodující pro masivní rozšíření ohnivého červa na 
pobřeží Sicílie, Kalábrie, Kampánie a Apulie. Vlny veder v posledních letech podle odborníků způsobily, že výskyt ohnivých červů extrémně vzrostl.
 

Jedovaté hroty


Přestože aktivní lovec většině lidí připadá jako neškodná stonožka, každý, kdo se ho dotkne, ucítí jeho jedovaté štětiny. "Ve štětinách mají toxiny, které mohou způsobit pálivou bolest, otoky, svědění a necitlivost po celé dny," varují italští vědci místní obyvatele i cestovatele.



Odborníci radí při kontaktu



Typickými příznaky jsou bolest a svědění, které se obvykle objevují poněkud opožděně. Nevolnost, závratě a necitlivost v postižené oblasti těla také nejsou neobvyklé. Neexistuje žádné antidotum, proto odborníci doporučují následující okamžitá opatření:
 

Okamžitě zmírněte příznaky:

  • Ostny ohnivého červa nevydrhněte z kůže, ale opatrně je odstraňte páskou nebo suchými prsty.
  • Opláchněte postižená místa čistou vodou, dezinfikujte a ochlaďte.
  • Kortizonové masti mohou zmírnit bolest a svědění, které se objeví později.
  • Pokud se příznaky zhorší, s horečkou nebo alergickými příznaky, je třeba okamžitě vyhledat lékaře.
  •  

Pokud jste pozorní a jdete do vody opatrně, neměli byste být v nebezpečí. Ohnivka dorůstá délky 20 až 30 centimetrů a díky své jasně červené barvě ji lze spatřit poměrně rychle.
 

Projekt "Worms Out"



Ohniví červi nemají žádné predátory. Pokud jsou rozděleny na dvě části, množí se. Vědci pracují na omezení nebo kontrole šíření ohnivých červů. Každý, kdo zvířata v Itálii uvidí nebo s nimi přišel do styku, to může nahlásit online.

Chorvatsko: Také na plážích Jadranu byl kvůli četným ohnivým červům vyhlášen červený poplach. 


Varování: "Ohnivý červ nezaútočí, dokud se ho někdo nedotkne, pak se stane nebezpečným. Proto by se nikdy neměly ohmatávat nebo píchat větvičkami. Jejich jed může být obzvláště nebezpečný pro malé děti."

Nyní se objevili na pobřeží Černé Hory. Přesněji řečeno, byli spatřeni i na plážích Budvy. Kvůli zamoření ohnivým červem byl vyhlášen červený poplach a turisté i místní obyvatelé byli varováni, jak se zachovat, pokud na tohoto mořského živočicha narazí. 


autor: Tomáš Šťastný redakce HASIČI.CZ
  • Stále více se také šíří perutýn obecný.
    Getty Images/iStockphoto
  • Foto: Vědecká fotoknihovna / picturedesk.com