Objevil snímek "Quyllur", červené obří hvězdy

Žhavé aktuality/Kuriozity

04.08.2023 | Kantabria/ Španělsko
Objevil snímek
Vědecký pracovník Fyzikálního ústavu v Kantábrii (IFCA-CSIC-UC) José María Diego objevil snímek "Quyllur", červené obří hvězdy pozorované více než 1 milionů světelných let od Země, první spatřené dalekohledem NASA James Webb, podle University of Cantabria.

James Webb Space Telescope je přední světová vědecká kosmická observatoř a zahrnuje mezinárodní program vedený NASA se svými partnery, ESA (Evropská kosmická agentura) a Kanadská kosmická agentura (CSA).

Hubbleův vesmírný dalekohled dosud objevil modré veleobří hvězdy, jako je Eärendel, zatímco nyní, díky infračerveným filtrům a citlivosti poskytované dalekohledem Jamese Webba, výzkumník IFCA pozoroval superobří červenou hvězdu.
 

Pokřtěn jako "Quyllur", hvězda v kečuánštině



 

José María Diego učinil tento objev v galaxii blízké galaxii "La Flaca" apokřtil ji  "Quyllur", kečuánský termín používaný k pojmenování hvězdy. Není to jediný známý červený veleobr, ale je to první objevený teleskopem Jamese Webba.

"Je téměř nemožné vidět červené obry jinými čočkami než v infračerveném oboru. Toto je první, kterýjsme objevili pomocí  Webbova dalekohledu, ale doufáme, že jich bude mnohem více," řekl Diego, který je výzkumným pracovníkem IFCA ve skupině Advanced Cosmology and Instrumentation Group.

Univerzita v Kantábrii vysvětluje, že v rámci těchto výzkumů byl také studován další důležitý objekt, vzdálená galaxie "La Flaca", jejíž světlo také trvalo téměř 11 000 milionů let, než dosáhlo Země. Kromě toho byly studovány přípravky "El Gordo" a " El Anzuelo".

Výzkumný tým identifikoval pět galaxií, které se zdají být velmi mladou kupou galaxií, která se zformovala asi před 12,100 miliardami let a "velmi slabé, skvrnám podobné galaxie známé jako ultra-difúzní galaxie." Tyto objekty, které jsou rozptýleny v kupě El Gordo, mají své hvězdy široce rozptýlené po celém vesmíru, podle University of Cantabria.


Zdroj: denníky ze světa
Foto: ilustrační