Že pátek 13. července 2018 je šťastným dnem si mohou myslet dvě lišky, které vyjeli v 8:07 hodin zachránit šternberští hasiči do obce Huzová, část Arnoltice.
Když hasiči přijeli na místo, zjistili, že dvě lišky (pravděpodobně matka a mládě) spadly do jámy o rozměrech asi 1,5 x 1,5 m a hloubce 2 m, která byla připravena na výstavbu vodního propustku u silnice v obci, která se opravuje. Jáma byla po stranách opatřena dřevěným bedněním, dole byla hliněná. Na místo spolu s hasiči přijela i zástupkyně životního prostředí, která s hasiči konzultovala postup při zásahu.
Lišky nejdříve vůbec nepochopily, že je hasiči přišli zachránit, proto se bránili. Hasiči pak zvolili taktiku záchrany nejprve mláděte, a poté matky. Jakmile mladou lišku vytáhli z jámy a vypustili ji do volné přírody, pelášila do lesa, co jí nohy stačily. Pak hasiči vytáhli dospělou lišku, která se bránila, kousala a škrábala, ale nakonec byla ráda, že mohla také běžet do lesa, hledat své mládě.
Celý zásah zabral hasičům necelou čtvrthodinu.
Liška obecná (Vulpes vulpes) je naše nejrozšířenější volně žijící psovitá šelma. Přestože je liška obecná poměrně hojná, asi jen málokdo z nás ji ve volné přírodě pravidelněji potkává. Nejen proto, že se jedná o velice obezřetné zvíře dovedně se maskující v terénu naší členité krajiny, ale také proto, že maximum její aktivity spadá do nočních hodin. Ve dne vychází na lov obvykle jen v době výchovy mláďat.
Liška obecná se vyznačuje vysokou mírou inteligence a přizpůsobivostí. Přestože se jen u nás ročně uloví téměř 100 000 lišek, jejich počty se nijak nesnižují. Spíše naopak. Však i v lidovém bájesloví vystupuje kmotra liška obvykle jako symbol lstivosti i moudrosti.
Zdroj:
por. Bc. Ing. Vladimíra Hacsiková, tisková mluvčí - HZS Olomouckého kraje
https://www.treking.cz/priroda/liska-obecna.htm
Foto: HZS Olomouckého kraje