Může se zdát divné, že Měsíc vidíme ve dne, ale ve skutečnosti je to zcela normální.
Začněme tím, proč vůbec vidíme Měsíc v noci? Na rozdíl od Slunce náš stálý společník neprodukuje žádné vlastní světlo a my ho vidíme jen proto, že se světlo Slunce odráží od jeho povrchu. A protože je díky své blízkosti k Zemi jasnější než noční obloha - možná překvapivě, je Měsíc po Slunci zdaleka nejjasnějším nebeským objektem, který můžeme vidět.
A ve skutečnosti můžeme vidět Měsíc i ve dne z přesně stejného důvodu - odražené světlo od Slunce způsobuje, že svítí jasněji nejen denní obloha, ale také hvězdy, které mají své vlastní světlo a jsou viditelné v noci.
V zásadě je tedy Měsíc dostatečně jasný na to, aby byl vidět ve dne i v noci, otázkou je, proč není vždy na obloze?
To je způsobeno vlastnostmi zemské atmosféry a oběžným cyklem Měsíce. Částice plynu v naší atmosféře – zejména dusík a kyslík – rozptylují krátké vlnové délky světla, jako je modré a fialové světlo. Tento rozptyl – který zahrnuje absorpci světla a jeho opětovné vyzařování v různých směrech – dává Zemi modrou oblohu. Zajímavé je, že kdyby naše planeta neměla atmosféru, byl by Měsíc na obloze viditelný vždy, přesněji řečeno téměř vždy.→
→ Měsíc obíhá Zemi a naše planeta obíhá Slunce, takže Měsíc obíhá Slunce. To způsobuje, že sluneční světlo dopadá na Měsíc z různých směrů v určitých intervalech - proto existují různé fáze Měsíce, které při pohledu ze Země vypadají takto:
V době novoluní je Měsíc zasazen mezi Slunce a Zemi a Slunce osvětluje vzdálenější stranu nebeského tělesa, což znamená, že strana k nám nedostává dostatek světla (alespoň ze Slunce a světlo z jiných hvězd není dostatečně silné*), aby ho odráželo, takže nemůže osvětlit denní ani noční oblohu.
Podle Edwarda Guinana, profesora astronomie a astrofyziky na Villanova University v Pensylvánii, jsou hvězdy viditelné ze Země milionkrát slabší než Slunce a milionkrát slabší než Měsíc. Rozptýlené světlo Slunce je na naší obloze tak jasné, že během dne často blokuje světlo hvězd, ale v případě Měsíce není vždy vidět odražené světlo nebeského tělesa. Je to také proto, že Měsíc je blíže k Zemi než hvězdy, takže jeho povrchová jasnost je větší než jasnost oblohy.
Viditelnost Měsíce může samozřejmě ovlivnit mnoho věcí. Například světlo Měsíce během dne by mělo být silnější než rozptýlené světlo Slunce (ve dnech blízkých novému Slunci Měsíc osvětluje tolik, že je nemožné ho vidět). Velmi důležité je také to, jak jasná je obloha.
Zdroj: smechlapi.noviny.sk