Žhavé aktuality/Kuriozity
16.01.2024 | Waldviertel/ Rakousko
Žena z Dolního Rakouska si v sobotu užila hru světel na obloze, má podezření, že polární záře. "Today" odhaluje, o čem to celé je.
Luisa K. z Waldviertelu se v sobotu pozdě večer vracela domů a na obloze narazila na neobvyklou přírodní podívanou. Dolnorakouský si je docela jistý: "To musí být polární záře!" Scénář jí připadal prostě neuvěřitelný a byla za ten pohled víc než vděčná.
"Všimli jsme si, že na celé obloze je velmi jasno. Když jsme se vrátili domů, šli jsme na pole a kamera nám potvrdila, že je to polární záře. Bylo to prostě nádherné, protože o něco později světla zesílila a vy jste mohli vidět různé barvy pouhým okem," řekla Luisa pro "Today".
Žádná polární záře – šance jsou stále vysoké
Podle Nikolase Zimmermanna, odborníka na počasí ze společnosti Ubimet, je však na Luisiných fotografiích vidět něco jiného: "Jedná se o takzvané světelné znečištění." V sobotu večer se od severu přihnala "vysoká mlhovitá oblačnost", jejíž spodní hranice byla ve výšce téměř 800 m. Také ve Waldviertelu byly vidět mraky, které byly docela blízko u země.
"To umožnilo, aby mraky byly účinně osvětleny světly míst pod nimi nebo aby odrážely jejich světlo," řeší nakonec odborník v přednášce "Today". Podle Zimmermana by se však šance na viditelné polární záře ve středních zeměpisných šířkách, a tedy i v Rakousku, letos zvýšily. To je způsobeno takzvanou aktivitou slunečních skvrn, která vrcholí přibližně každých 11 let.
"To je doba, kdy se erupce na Slunci vyskytují obzvláště často a pravděpodobnost slunečních bouří na Zemi se zvyšuje. Zatím však není možné přesně předpovědět, kdy letos dojde ke slunečním erupcím, zejména proto, že důležitou roli pro sluneční bouře hrají i další faktory, jako je místo a síla erupce a také vnitřní struktura magnetického pole přicházející sluneční bouře," uzavírá expert. I když Luisa toho večera polární záři neviděla, pohled jí udělal velkou radost.
Zdroj: heute.at