V neděli 21. 10. 2018 od 16:29 hodin zachraňovali profesionální hasiči Žlunu zelenou uvězněnou v světlovodu rodinného domu v Luhačovicích.
Hasiči přijali v 16:24 hodin hlášení, že neznámý pták propadl komínem a je uvězněný v tubusu světlovodu ve střeše rodinného domu na ulici Újezda v Luhačovicích.
Průzkumem hasiči zjistili, že uvíznutý pták je Žluna zelená. Jestli žluna kontrolovala přípravu večeře nebo nacvičovala některý z eskamotérských kousků, se hasičům zjistit nepodařilo. K vyproštění žluny hasiči potřebovali 10 minut. Při jejím vyproštění nedošlo k zranění žluny ani zasahujících hasičů, a proto byla žluna vypuštěna na svobodu.
Žluna zelená je nápadný pták s několika anatomickými adaptacemi pro život na stromech. Mezi nejdůležitější patří silný špičatý zobák, vhodný k rozsekávání dřeva, silné drápy, které žluna používá k zachytávání na kmeni stromů, a nepříliš dlouhý, přesto silný ocas, který má funkci opěrnou.
Má olivově zelený hřbet, bělavou spodní část těla se zeleným a žlutým odstínem na ocase (žlutý kostřec, zvláště patrný v letu), šedé končetiny, červené temeno a s výjimkou poddruhu P. v. sharpei (žluna zelená španělská) i černou obličejovou masku.
Jednotlivá pohlaví se zbarvením liší, výrazný vous táhnoucí se od zobáku má samec černo-červený, samice čistě černý. Obě pohlaví však mají červené celé temeno (čímž se liší od žluny šedé).[3] Mladí ptáci mají na lících a břiše tmavé skvrny v řadách a matně červené temeno. Prachový šat chybí.
Ve střední Evropě si můžeme žlunu zelenou poměrně snadno splést s velice podobnou žlunou šedou (Picus canus), která je o něco menší, má zelené břicho, černý vous na lících jen mírně naznačený a jejíž volání zní melancholičtěji a na konci klesá. Liší se i tím, že samec má jen červenou skvrnu na čele a samička není zbarvena červeně vůbec.
Zdroj:
nprap. Roman Žemlička – HZS Zlínského kraje
Wikipedia
Foto: HZS Zlínského kraje
FOTOGALERIE