Česká republika vysílá do Bulharska dva vrtulníky, budou bojovat s lesním požárem

GŘ HZS ČR//Žhavé aktuality/Z regionů

16.07.2024 | Česká republika

16. 7. 2024 (MK) - Bulharsko včera v rámci Mechanismu civilní ochrany Unie požádalo o pomoc v souvislosti s rozsáhlým lesním požárem ve složitém terénu v Starozagorské oblasti. Situaci na místě komplikují vysoké teploty a také velice silný vítr. Česká republika vysílá do oblasti na pomoc dva vrtulníky určené pro hašení požárů v přírodním prostředí a pozemní podporu.

Vrtulník BlackHawk s bambi vakem o objemu 3450 litrů soukromého dodavatele, který v ČR zajišťuje letecké hašení v rizikové sezóně a který kromě grantu rescEU-transition spolufinancuje i Ministerstvo životního prostředí ČR a Ministerstvo vnitra ČR, bude mít na palubě jednoho leteckého záchranáře a velitele zásahu. Odstartovat by měl v průběhu zítřejších ranních hodin z Letiště Hořín. Druhý vrtulník, Bell 412 s bambi vakem 900 litrů Letecké služby Policie ČR, poletí s jedním leteckým záchranářem na palubě, startovat by měl také v časných ranních hodinách z Ruzyně. Očekává se, že oba vrtulníky na místo dorazí v podvečer.

Záchranný útvar HZS ČR dále vysílá pozemní cestou dva letecké záchranáře na střídání a podpůrný tým se dvěma velkokapacitními nádržemi Fireflex o objemu 54 tis. a 36 tis. litrů. Ty mohou sloužit jak k plnění bambi vaků, tak jako retenční nádrže a zásobníky hasiva na špatně dostupných místech.

Čeští hasiči míří na pomoc bulharským kolegům

Do požárem zasažených částí Bulharska vysíláme pozemní cestou 4 příslušníky Záchranného útvaru HZS ČR. Tato jednotka, určená pro podporu leteckého hašení, je vyslána v rámci odřadu Hasičského záchranného sboru České republiky, který tvoří 2 vrtulníky (Black Hawk a Bell) včetně obsluhy a 4 letečtí záchranáři. Do cílové destinace, do okolí města Stara Zagora, je vysláno celkem 9 hasičů, kteří se budou podílet na hašení požárů v přírodním prostředí.

Pozemní cesta z České republiky vede přes Maďarsko, kde hasiči přenocují, a dále pak přes Rumunsko až do Bulharska, kde by měli dorazit ve středu 17. 7. ve večerních hodinách. Krom vrtulníků má odřad HZS ČR ve výbavě také dvě velkokapacitní nádrže Fireflex o objemu 54 tis. a 36 tis. litrů, které mohou sloužit jak pro plnění bambi vaků při leteckém hašení, tak i jako retenční nádrže a zásobníky hasiva na špatně dostupných místech. Materiál a osoby se na místo přepraví jedním nákladním a jedním dopravním automobilem.

V posledních letech si Česká republika ověřila účinnost nasazení velkokapacitních nádrží pro letecké hašení například při požárech v NP České Švýcarsko, v zahraničí pak před rokem, kdy se jednalo o pomoc v souvislosti s rozsáhlými požáry v Řecku, v srpnu 2023.

kpt. Martin Kavka
MV – generální ředitelství HZS ČR