7. - 8. února 2018 se v Praze sešli odborníci z celé Evropy, aby zhodnotili mezinárodní cvičení Moldex 2017. To probíhalo v druhé polovině září v Moldavsku za účasti záchranných týmů ze šesti východoevropských zemí, které jsou součástí projektu PPRD East 2 (Prevention, Preparedness and Response to Natural and Man-made Disasters in the Eastern Partnership Countries) a za účasti dalších týmů civilní ochrany Evropské unie.
Námětem cvičení bylo zemětřesení, jehož následkem došlo ke zřícení budov, protržení přehrady a dopravní nehodě nákladního automobilu přepravujícího nebezpečné chemické látky. Účelem cvičení bylo otestovat schopnost zúčastněných týmů společně řešit vyvstalé úkoly a také poskytnout hostitelské zemi prověrku vlastních národních možností.
Za Českou republiku se cvičení zúčastnil odřad Hasičského záchranného sboru ČR, který se zabývá detekcí chemických, biologických, radiologických a jaderných látek a odběrem vzorků. Čeští a moldavští hasiči společně operovali u zásahů, při kterých došlo k úniku nebezpečných látek. Speciální technické prostředky určené pro takovéto zásahy byly zakoupeny moldavským hasičům v minulých letech, neboť úzká spolupráce českých a moldavských odborníků v této oblasti funguje již více jak pět let. Český tým se cvičení zúčastnil v rámci právě probíhajícího projektu zahraniční rozvojové spolupráce, který je financován Českou rozvojovou agenturou.
Hodnotící konference se zúčastnili zástupci šesti partnerských zemí (Běloruska, Ukrajiny, Arménie, Ázerbájdžánu, Gruzie a Moldavska) i dalších cvičících týmů (České republiky, Dánska a Rumunska), hodnotitelé cvičení, mezinárodní pozorovatelé a zástupci PPRD East 2 týmu.
První den dopoledne se konalo zasedání všech zúčastněných, odpoledne probíhaly praktické diskuse ve skupinách na téma koordinace cvičení, spolupráce mezi týmy a národní podpora hostitelské země. Druhý den setkání došlo ke sjednocení závěrů získaných v jednotlivých pracovních skupinách.
Cílem konference bylo shrnutí výsledků cvičení EU Moldex 2017: identifikace relevantních připomínek k průběhu cvičení, vypracování doporučení pro nápravná opatření a stanovení časového plánu pro implementaci těchto doporučení v partnerských zemích východní Evropy.
Celou konferencí slovem provázeli zástupci PPRD East 2 týmu: vedoucí Sergej Anagnosti, klíčový expert v oblasti civilní ochrany Michael Elmquist a expert v oblasti budování kapacit Antonín Petr.
Odborník za MV GŘ HZS ČR: pplk. Ing. Iva Brejzová, sekce IZS a operačního řízení, iva.brejzova@grh.izscr.cz
Michaela Franclová
Zdroj:
Text: Nicole Zaoralová
Foto: GŔ HZS ČR