Orkán Herwart zaměstnal od 28.10 do 30.10 2017 hasiče napříč republikou. Počet výjezdů k technickým událostem byl o 4589 % vyšší, než je dlouhodobý průměr.
V pátek odpoledne vydala ČHMU výstrahu na extrémně silný vítr, která byla platná pro celé území České republiky. V souvislosti s touto výstrahou zasedala skupina štábu generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR a rozhodla o opatřeních jako např. obsazení v plných početních stavech pracovišť příjmů tísňového volání a operačních středisek. V plné pohotovosti byl též Záchranný útvar HZS ČR a sklady Skladovacího a opravárenského zařízení HZS ČR pro výdej humanitárního materiálu. V pohotovosti byly i všechny hasičské stanice, připraveny posílit početní stavy hasičů ve výjezdu.
První výjezdy v souvislosti se silným větrem měli hasiči v sobotu 29. 10. v 03,00 hodiny ráno. Od té doby až do dnešní, 30.10. 2017, 05,00 hodiny ranní
vyjeli hasiči k 7 309 událostem v souvislosti se silným větrem (pro srovnání, průměrně vyjíždějí hasiči k 151 technickým pomocem, kam spadají právě následky větru, denně).
Během neděle 29.10. 2017 likvidovali hasiči často více než 1000 událostí během jediné hodiny.
Nejhorší situace byla mezi 10,00 a 12 hodinou. V terénu bylo přes 10 000 profesionálních i dobrovolných hasičů.
Obrovský nápor zažili
operátoři na tísňových linkách hasičů. Během 29.10. 2017
odbavili přes 30 000 hovorů. Během jediné hodiny ve špičce bylo odbaveno více než 5 000 hovorů.
90% všech výjezdů se týkalo
odstraňování popadaných stromů a větví. Nejzávažnější případy byly
kde strom
spadl na elektrické vedení.Například :
- v Libereckém kraji,
- v Železném Brodě
spadlý strom přetrhal dráty, které pak za stálého jiskření ohrožovaly obyvatele čtvrti Tepeře.
Hasiči odstraňovali stromy popadané na železnici, silnice, domy i auta.
- V Olomouckém kraji, v okrese Šumperk
likvidovali hasiči následky nárazu nákladního vlaku do spadlého stromu přes železniční trať.
- Trať Olomouc – Praha byla uzavřena po dobu šesti hodin.
Hasiči byli také často voláni k
poškozeným střechám, kdy vítr odnesl část střešní krytiny nebo oplechování. Tyto situace byly vždy velice nebezpečné, protože utržené části střešních krytin ohrožovaly zdraví lidí, kteří se pohybovali venku.
Oplechování a části střechy se uvolnily například:
- na jedné z budov Krajské nemocnice Liberec, i v tomto případě byli ohroženi kolemjdoucí.
Při zásazích se včera
zranili dva hasiči.
- Profesionální hasič z Jihočeského kraje byl odvezen do nemocnice s otřesem mozku poté, co na cisternu, ve které seděl, spadly tři stromy. Výrazně byla poškozena i samotná cisterna.
- Druhý je dobrovolný hasič z Královéhradeckého kraje, na kterého při zásahu spadla větev stromu, a byl odvezen do nemocnice na pozorování.
Příklady zásahů hasičů v některých krajích
Praha
Ve střední části Průmyslového paláce strhl vítr střešní krytinu. Před příjezdem hasičů byl objekt evakuován, hasiči následně budovu zajistili a předali ostraze objektu. V ulici V jezírkách došlo k pádu lešení na činžovním domě do ulice, kde bylo poškozeno několik osobních vozidel.
Středočeský kraj
V Mnichově Hradišti poryv větru odtrhl celou střechu na stadionu. K dalším poškozeným a strženým střechám patřila střecha obytného domu v Kladně a v Milovicích. V Hovorčovicích se kromě ulétlé střechy propadl i strop v jedné místnosti. Poryv větru vyvrátil zastávku v Kladně. Zraněny byly též dvě osoby po pádu zdi na Mělnicku.
Jihočeský kraj
Kromě uvolnění zablokovaných komunikací řešili hasiči i uvolněné střešní krytiny, např. na budovách nemocnic v Českých Budějovicích a ve Strakonicích, na panelových domech na největších jihočeských sídlištích Máj a Vltava či na řadě domů ve Vyšším Brodě, Křemži, Písku, Drahonicích nebo v Táboře. Spadlé dráty elektrického vedení odklízeli hasiči společně s pracovníky energetické společnosti v Českém Krumlově nebo v obci Pístina. Velkým nebezpečím byly poletující billboardy, které museli hasiči vyřešit v Písku, u Kamenného Újezdu nebo v Českých Budějovicích.
Plzeňský kraj
Nejčastěji hasiči vyjížděli odstraňovat popadané stromy a polámané větve. Na mnoha místech se tak na čas zastavil provoz, dokonce i na dálnici D5. V Chotěšově spadl strom na kostel a Nýřanech na budovu ZŠ. V Sušici pět jednotek bojovalo s větrem při zajišťování střechy základny Zdravotnické záchranné služby.
Karlovarský kraj
Tento kraj byl orkánem Herwart postižen nejvíce. Největším problémem kraje je i v současné chvíli nesjízdnost několika úseků silnic, rozsáhlé výpadky elektrické energie i sítě mobilních operátorů.
Ústecký kraj
Nejvíc nahlášených událostí Ústeckého kraje bylo v okresu Děčín, kde hasiči vyjeli k 130 spadlým stromům a 44 dalším událostem. Ve dvou případech museli hasiči odčerpávat i vodu ze sklepů a lagun na silnici.
Liberecký kraj
V České Lípě popadaly plechy ze střechy budovy šaten základní školy na osobní automobily parkující poblíž. Hlášeny byly i spadlé stromy na železničních tratích, např. na trati 039 - Horní Rosnice, v Poniklé či v Kryštofově Údolí.
Královéhradecký kraj
V Ostroměři na Jičínsku spadl strom do kolejiště, kde do něj následně najel osobní vlak. Na Rychnovsku strom spadl také do kolejiště a vichřice zde poškodila i střechu místní školy. Uvolněné plechy ze střechy hrozily pádem na terminálu městské hromadné dopravy v Hradci Králové a na místní tělocvičně v Novém Městě nad Metují.
Pardubický kraj
Jednotka hasičů z Pardubic sundávala poškozený ciferník z dominanty Pardubic Zelené brány.
Olomoucký kraj
U obce Brodek u Prostějova odstraňovali hasiči strom na dálnici. V Přerově vyvrátil vítr autobusovou zastávku. V Moravičanech narazil vlak do stromu.
Zlínský kraj
Na Uherskohradišťsku zasahovali hasiči u kuriózní události. Díky povětrnostním podmínkám se zde vyvrátila stavební buňka a silný vítr ji poté kutálel po silnici.
Zdroj:
kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí MV- generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR