Tým vybraných jihomoravských hasičů se specializací na záchranu zavalených osob a stabilizaci staticky narušených konstrukcí minulý týden trénoval v Dubňanech na Hodonínsku. V areálu objektu, který se stal loňské září osudným pro dva mladistvé chlapce, nacvičovali příslušníci HZS Jmk situace v reálných podmínkách.
Díky ochotě stavebního odboru obce Dubňany a společnosti PARDOSA-technik, s.r.o. se naskytla pro Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje unikátní možnost zorganizovat výcvik ještě před demolicí objektu. S přípravou stanovišť byli organizátorům nápomocni příslušníci Záchranného útvaru HZS ČR z Jihlavy s potřebnou technikou.
Praktický výcvik byl rozdělen do dvou dnů. V prvním příslušníci cvičili stabilizace staticky narušených konstrukcí, zvláště pak horizontální stabilizaci štítových a opěrných zdí. Problémy se statickým narušením těchto konstrukčních prvků musí hasiči každoročně řešit většinou po silných deštích a svahových deformacích.
Druhý den si měli hasiči možnost vyzkoušet zvedání těžkých břemen bez použití jeřábu a záchranu zavalených osob v sutinách a výkopu.
Demonstrovaly se jak možnosti využití věcných prostředků tzv. opěrného bodu (stanice se specializací), tak vybavení, které mají k dispozici příslušníci na vybraných požárních stanicích (typu C1) v Jihomoravském kraji.
Tým je tvořen příslušníky z požárních stanic Blansko, Znojmo, Hodonín a stanice Lidická z Brna. Z každé požární stanice prochází výcvikem maximálně 3 příslušníci, kteří poté předávají získané informace kolegům na směnách.
„Během několika let se skupina početně ustálila a vyprofilovala do finální podoby, se kterou budeme dále pracovat,“ říká hlavní instruktor ppor. Ing. Ondřej Šesták. Základní stabilizační sadou a prostředky pro záchranu disponují dnes již všechny výše zmíněné územní odbory. Nabízená pomoc tohoto typu je tak obyvatelům ze strany HZS Jmk dostupná z několika lokalit a to rychleji a účelněji, než tomu bylo v předešlých letech.
Výcvik sutiny - video
por. Mgr. Jaroslav Mikoška
ppor. Ing. Ondřej Šesták