Tragédie v Milešovicích: Požár rodinného domu si vyžádal první letošní oběť

HZS Jihomoravský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

19.02.2025 | Milešovice/ Jihomoravský kraj
Tragédie v Milešovicích: Požár rodinného domu si vyžádal první letošní oběť
 

Tragédie v Milešovicích: Požár rodinného domu si vyžádal první letošní oběť

 

Hasiči bojovali s plameny, ale seniorovi už nebylo pomoci

MILEŠOVICE (Vyškovsko) – Hořící dům, hustý kouř, sirény. Ráno 19. února 2025 se v obci Milešovice proměnilo v tragédii. Požár rodinného domu si vyžádal život jeho jediného obyvatele – staršího muže.

Oheň, který se rozšířil v jednom z pokojů přízemního domu, byl sice rychle uhašen, ale pro seniora a jeho věrného psa už bylo příliš pozdě. Stali se první letošní obětí požáru v domácnosti.

Plameny zničily jen část domu, hasiči svým zásahem uchránili majetek za 2,8 milionu korun, ale život se vrátit nedá.


Dramatický boj o život začal v 8:18 ráno

Ve středu ráno zaznamenalo operační středisko hasičů tísňové volání. Oznámení o požáru v Milešovicích přišlo přesně v 8:18 hodin. Oznamovatel hlásil, že z jednoho z domů stoupá kouř a nereaguje na volání.

🚒 Okamžitě byly na místo vyslány tři profesionální jednotky HZS z Vyškova, Slavkova u Brna a Bučovic. K nim se přidaly tři jednotky dobrovolných hasičů z okolních obcí.

Když dorazili první hasiči, bylo jasné, že jde o závod s časem. Silně zakouřený dům a absence jakékoliv reakce naznačovaly, že uvnitř může být někdo uvězněn.


Zoufalý pokus o záchranu

Hasiči se rozhodli neváhat ani vteřinu. Do domu vnikli ze dvou stran současně, aby měli co největší šanci najít uvězněného obyvatele.

💨 Kouř byl tak hustý, že bez dýchacích přístrojů by nebylo možné se v domě pohybovat. Viditelnost byla téměř nulová.

👨‍🚒 V jednom z pokojů hasiči objevili bezvládné tělo staršího muže. Okamžitě jej vynesli ven a předali do péče zdravotníkům.

Záchranáři se pokusili o resuscitaci, ale bylo příliš pozdě. Senior na místě zemřel.

Po jeho boku leželo tělo jeho psa, který se zřejmě snažil svého pána až do poslední chvíle chránit. Ani jemu už nikdo nedokázal pomoci.


Plameny zkrocené za pár minut, ale ztráta je nevratná

Oheň se naštěstí nešířil celým domem, ale soustředil se v jednom pokoji.

Díky dvěma vodním proudům se podařilo plameny rychle dostat pod kontrolu.

💦 Za pár minut byl požár uhašen, ale to nejdůležitější se nepodařilo – zachránit lidský život.

Hasiči zabránili tomu, aby oheň pohltil celý dům. Škoda byla vyčíslena na 200 tisíc korun, ale uchráněný majetek měl hodnotu 2,8 milionu.


Co požár způsobilo? Odpověď zatím neznáme

Zatím není jasné, co přesně oheň způsobilo.

Mezi nejčastější příčiny podobných tragédií patří:
Zkrat v elektroinstalaci – staré elektrické rozvody mohou být nebezpečné.
🔥 Nedbalost při manipulaci s ohněm – například cigareta nebo svíčka.
🌡 Porucha topného zařízení – lokální topidla mohou při přehřátí způsobit vznícení.

Hasičští vyšetřovatelé nyní prohledávají místo požáru a snaží se najít zdroj vzniku ohně.


Bylo možné této tragédii zabránit?

Každý rok hasiči upozorňují na nebezpečí požárů v domácnostech, které patří k nejčastějším a nejtragičtějším vůbec.

Mnoha z nich lze předejít jednoduchými opatřeními:
Instalace autonomního hlásiče kouře – může upozornit na oheň včas.
Pravidelná kontrola elektroinstalace – staré vedení je častou příčinou požárů.
Obezřetnost při topení a používání otevřeného ohně.

Mohl by detektor kouře zachránit seniora z Milešovic? Možná. Oheň se zřejmě rozhořel ještě před příjezdem hasičů, ale pokud by byl požár zjištěn v jeho rané fázi, mohl mít šanci na přežití.


Smutná statistika: První letošní oběť požáru v domácnosti

Tato tragédie v Milešovicích je prvním smrtelným požárem v domácnosti v roce 2025.

Každý rok při požárech zahynou desítky lidí.
Nejčastějšími oběťmi jsou senioři, kteří mají sníženou schopnost reagovat na nebezpečí.
Každý třetí smrtelný požár začíná v noci, kdy oběti nestihnou včas uniknout.

Hasiči i odborníci proto znovu apelují na lidi, aby nepodceňovali prevenci a chránili sebe i své blízké.


Místní obyvatelé jsou v šoku: "Byl to laskavý muž"

Obyvatelé Milešovic tragédii nesou těžce. Zemřelý senior byl mezi lidmi známý jako tichý, laskavý muž, který miloval svého psa a žil klidným životem.

„Vždycky nás pozdravil, nikdy nikomu neublížil. Byl skromný, miloval zahrádku a svého psa. Je strašné, že odešel takhle.“

Obec nyní zvažuje možnost finanční pomoci na opravu domu, pokud se ukáže, že pozůstalí budou chtít stavbu zachovat.


Hasiči znovu varují: Nečekejte, až bude pozdě!

Po této smutné události vydali hasiči apel na veřejnost.

„Požáry v domácnostech jsou často tragické, protože lidé nemají čas reagovat. Investujte do hlásičů kouře a pravidelných revizí elektroinstalace. Nikdy nevíte, kdy může jít o život,“ uvedl mluvčí HZS Jihomoravského kraje.


Závěr: Hořká ztráta, která mohla být odvrácena?

🔥 Požár v Milešovicích si vyžádal první oběť letošního roku.
🔥 Hasiči se snažili seniora zachránit, ale bylo pozdě.
🔥 Jeho věrný pes zemřel po jeho boku.

Tragédii už nikdo nevrátí. Ale může být varováním pro ostatní.

Nepodceňujte nebezpečí požárů. Mohou přijít vteřinu po vteřině – a změnit život navždy.


Autor: Tomáš Šťastný redakce HASIČI.CZ
Zdroj a foto:  HZS Jihomoravského kraje

Sdílejte