Z nádrže o objemu tři tisíce litů kapalného kyslíku začal stlačený plyn unikat ve středu 22.března 2017 v areálu Divize Těžba společnosti Sokolovská uhelná u Vintířova.
Unikající kyslík vytvářel v okolí úniku velmi mrazivé prostředí, navíc hrozilo, že po iniciaci jakýmkoliv zdrojem může dojít k explozi. A to i po reakci kyslíku s mastnotou v olejovém hospodářství v areálu nedaleko místa úniku. Hasiči v první fázi zásahu evakuovali všechny zaměstnance z místa úniku a vypnuli přívod všech ostatních energií, aby nedošlo například ke zkratu. Zároveň nasadili kolem nádrže vodní deflektory, které vytváří vodní stěnu bránící dalšímu šíření. Vzhledem k vysokému nebezpečí přímo u zásobníku nechali kyslík kontrolovaně unikat. I po několika hodinách zásahu s použitím termokamery a na dálku naměřili v okolí místa úniku teploty hluboko pod bodem mrazu. Teprve po úniku většiny kapalného kyslíku z nádrže se dostali až na samotné místo, armatury u nádrže ale byly mrazem natolik zasažené, že hasiči nezačali s provizorním uzavřením úniku, aby nedošlo k ještě většímu poškození.
Nadále kontrolovali celé okolí místa zásahu, zvýšené koncentrace kyslíku, které by hrozily explozí, nikde dál od nádrže nenaměřili. První únik kyslíku zaznamenali hasiči v půl desáté večer, ve dvě hodiny v noci už stav nádrže umožnil hasičům uzavření všech ventilů a zastavení zbytku úniku kyslíku. Kvůli velké spotřebě vody při zkrápění muselo na místě zasahovat více cisteren, které kyvadlově dovážely vodu ze stanice hasičů ve Vřesové.
Zasahující jednotky:
HZSp SUAS Vřesová (CAS 24 T815, CAS 20 T815)
HZS Sokolov (CAS 20 Scania, CAS 30 T815-7)
HZS Karlovy Vary (CAS 30 T815-7)
HZS Cheb (CAS 30 T815-7)
HZS CHZ Sokolov (TEA-CH Iveco)
JSDH Vintířov (CAS 30 Scania)
JSDH Horní Slavkov (CAS 32 T815)
Martin Kasal
Tiskový mluvčí
HZS Karlovarského kraje
Foto: HZS Karlovarského kraje