Končí zákaz rozdělávání ohňů, i přesto se v přírodě se chovejte maximálně opatrně
18. července 2023 - Královéhradecký kraj
Zákaz rozdělávání ohňů, který hejtman Královéhradeckého kraje vyhlásil minulé pondělí, po týdnu končí. Riziko pro vznik a šíření požárů se snížilo, lidé by se ale měli nadále řídit aktuálním doporučením hasičů.
„Nejsem zastánce zákazů, které nemají odůvodnění. Riziko, kvůli kterým od minulého týdne platil zákaz rozdělávání ohňů ve volné přírodě v celém Královéhradeckém kraji, se za poslední dny výrazně snížilo, proto dnešním dnem ukončuji tento zákaz. Přestože výstraha ČHMÚ pominula a počasí v nadcházejících dnech bude deštivější, nadále platí doporučení hasičů před rizikovým chováním v podmínkách, které by mohly přispět ke vzniku a šíření požárů. Prosím proto všechny, aby byli opatrní a zbytečně při pobytu v přírodě neriskovali,“ uvedl hejtman Martin Červíček.
V současné době s výhledem na následující dva dny stále platí pro celou Českou republiku výstraha ČHMÚ (Český hydrometeorologický ústav) na nebezpečí požárů, konkrétně nízký stupeň nebezpečí. V tomto ohledu je doporučováno nerozdělávat oheň v přírodě a zejména v lesích, neodhazovat zde cigaretové nedopalky na zem, nepoužívat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně.
ČHMÚ zároveň doporučuje řídit se místními vyhláškami a zákazy, které k suchu a nebezpečí vzniku požárů mohou být vydány. Jedná se například o vodoprávní úřady obcí, které mohou v rámci úsporného hospodaření s vodou zakázat odběr pitné vody nebo povrchových vod pro účely mytí aut, zalévání hřišť, trávníků či napouštění nádrží a bazénů na území obce. Je tedy dobré sledovat i webové stránky, popřípadě facebookový profil vaší obce.
Hasiči radí, jak nezpůsobit požár a neohrozit sebe i druhé?
- V přírodě se, pokud možno, vyhněte použití zdrojů otevřeného ohně (sirky, cigareta, zapalovač, vařič). Stačí málo, třeba nenápadná jiskra spadlá do jehličí, a můžete svou neopatrností způsobit požár.
- V lesích je celoročně zakázáno kouřit. Rozdělávat nebo udržovat otevřené ohně lze jen na vyhrazených místech, jinak může být udělena pokuta až do výše 15 000 Kč, pokud dojde k požáru a nejedná se o trestný čin (nevznikne škoda vyššího rozsahu), sankce se může vyšplhat až do výše 25 000 Kč. Zakázáno je samozřejmě i odhazování hořících nebo doutnajících předmětů.
- Rozdělávat nebo udržovat otevřený oheň je možné jen na místě vzdáleném minimálně 50 m od okraje lesa. Nikdy nerozdělávejte oheň pod větvemi stromů, na pasekách, v blízkosti křovin, ve vysoké trávě, poblíž zemědělských plodin a stohů.
- Při teplém a suchém počasí je lepší v přírodě nebo na volném prostranství oheň vůbec nerozdělávat.
- Od hořícího ohně neodcházejte, dohlížejte na něj, po skončení pálení jej důkladně zalijte vodou, vyhrabte zbytky dřeva, spáleniště s popelem překryjte vrstvou zeminy.
- Dodržujte zákaz vypalování trávy a porostů. Je to nelegální a velice nebezpečná činnost, za kterou vám hrozí pokuty až do výše 25 000,- Kč. Spalování klestí v lese nebo většího množství biologického odpadu na zahrádce předem nahlaste hasičům.
Na co dalšího si při vysokých teplotách dát pozor:
- Vyhněte se nebezpečné manipulaci s vysoce hořlavými kapalinami (benzín, nafta, barvy, petrolej, olej). Při vysokých teplotách se více odpařují a tím pádem roste i riziko, že dojde ke vznícení a výbuchu jejich hořlavých výparů. Hořlavé kapaliny skladujte v souladu s návodem výrobce, v uzavřených nádobách na bezpečných místech z dosahu dětí, rozhodně ne v blízkosti zdroje otevřeného ohně (svařování, topidla) a ani na slunci. Hořlavé kapaliny neukládejte ve společných a ve sklepních prostorách bytových domů nebo ubytovacích zařízení.
- Při vysokých teplotách roste riziko i při zacházení s hořlavými plyny. Např. plynový zapalovač ponechaný za sklem automobilu vystavenému vysokým teplotám představuje doslova časovanou bombu, která dokáže vašeho plechového miláčka nejen těžce poškodit, ale způsobit i vážná zranění.
- Se zvýšenou opatrností je nutné zacházet i s plynovými spotřebiči (např. přenosný propanbutanový vařič). Ty by neměly být vystaveny vysokým teplotám a nadměrným tlakům. Plynové spotřebiče neumísťujte v blízkosti hořlavých látek a zdrojů hoření – nekuřte u nich!!! Nádoby s hořlavými plyny, tedy ani propanbutanové lahve, se nesmí skladovat v prostorách pod úrovní okolního terénu, kotelnách, garážích nebo společných prostorách bytových domů či ubytovacích zařízení – např. ložnici. Propan-butan je totiž těžší než vzduch, mohl by se tedy hromadit u země či v prohlubních, což zvyšuje riziko požáru nebo výbuchu. Lahve s plynem umísťuje ve snadno přístupných a větraných prostorách, zamezte ale přístup dětem k nim.
- Požár může způsobit i rozžhavený výfuk (katalyzátor) automobilu, který se dostane příliš blízko suché trávy či jiných hořlavin. Proto pozor na parkování aut v přírodě.
Případné pálení většího biologického odpadu (klestí, dřevo, suchá tráva, větve, apod.) doporučujeme hlásit předem přes internet. Pro občany jako fyzické osoby je to DOPORUČENÍ, u pálení organizovaných právnickými osobami je to dokonce POVINNOST. V žádném případě tímto hlášením neblokujte linky 112 nebo 150, které slouží přednostně pro řešení mimořádných událostí, ale využijte web https://paleni.izscr.cz/.
Zdroj: KÚ KHK a por. Mgr. Martina Götzová, MBA., tisková mluvčí HZS HKK