Tři jednotky požární ochrany vyjížděly dvakrát během jednoho dne do rodinného domu ve Vernéřovicích. Odpoledne zde došlo k požáru sazí v komíně. Hasiči průzkumem na místě zjistili, že komín je ve velmi špatném stavu a nachází se v něm až 1,5 m vysoká vrstva sazí. Hasiči po více než dvou hodinách komín vyčistili, všechny žhavé saze vynosili ven a vyčkali, dokud se komín nezchladí a zakázali majiteli domu zařízení nadále využívat.
Ve večerních hodinách vyjely jednotky na místo znovu, neboť došlo od teplého komína k zahořené dvou prken v půdním prostoru. Hasiči museli část půdy rozebrat, aby vyloučili další prohořívání.
Oba požáry naštěstí nezpůsobily žádnou škodu ani nebyl nikdo zraněn. Na místě události zasahovali odpoledne i večer profesionální hasiči z Broumova a jednotky SDH Teplice nad Metují a Meziměstí.
Jasně vyplývá, že
nevyčištěný komín může za převážnou většinu požárů komínových těles, a tuto skutečnost by lidé rozhodně neměli podceňovat.
Jak často kontrolovat a čistit komín?
Základními lhůtami pro čištění spotřebiče paliv do 50 kWpři celoročním provozu: je 3x ročně u spotřebiče na pevná paliva, 2x ročně na kapalná paliva a 1x ročně na plynná paliva. Nové znění zákona o požární ochraně je benevolentní v tom, že umožňuje občanům, pokud jsou toho schopni, si čištění provést i sami
. Jednou do roka ale musí být provedena kontrola spalinové cesty oprávněným kominíkem.
Co mohu zkontrolovat sám?
- Je kouřovod řádně upevněn?
- Není spotřebič nebo kouřovod propálený?
- Fungují uzávěry komínových dvířek?
- Jsou funkční přívodní šňůry a zásuvky u kotle?
- Je dimenzování pojistek v případě elektrických spotřebičů dostatečné?
- Je komín celistvý, neprodyšný, bez spár a omítnutý?
- Je zařízení domácnosti v dostatečném odstupu od tepelného zdroje, příp. je použita tepelná a nehořlavá izolace?
Co dělat, když začne v komíně hořet?
Urychleně
odstraňte veškerý hořlavý materiál z blízkosti komínového tělesa. Zavolejte na linku 150 nebo 112. Požár v komíně nikdy nehaste vodou, mohlo by dojít k jeho popraskání nebo i výbuchu. Do příjezdu hasičů je možné krotit plameny
vhazováním písku vymetacími dvířky nebo ze střechy do komína.
Zdroj:
por. Mgr. Martina Götzová - HZS Královéhradeckého kraje
Foto: HZS Královéhradeckého kraje
FOTOGALERIE