Druhý den nepřetržité činnosti Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU) v centru Ostravy na Černé louce – tedy ve středu 9.3.2022 - už získalo víza (do 14:00 hodin) přes 1200 žadatelů a zhruba 40 procentům z nich poskytnuto ubytování. Dalších několik stovek bude ještě odbaveno do středečního večera.
O přidělování ubytování, což je podmínka pro policejní registraci, i o chod celého centra se zde starají příslušníci Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK).
Velká část žadatelů o české vízum přichází do ostravského KACPU se svými českými průvodci už po zajištění ubytování, ať už společném, nebo v jednotlivých bytech, chatách. Zhruba 20 procent žádá o dlouhodobější ubytování, které HZS MSK řeší se Správou uprchlických zařízení MV, majiteli či provozovateli hotelů, penzionů, ubytoven i jednotlivých bytů či chatek, které bezplatně nabízejí firmy i soukromé osoby. Dalších 20 procent rodin získá – po strastiplné cestě z Ukrajiny – krátké jednodenní ubytování na odpočinek a hygienu.
Ve srovnání s prvním hektickým dnem na Černé louce byl druhý den viditelně klidnější. Zatímco v úterý bylo všech 70 rozkládacích lůžek obsazených, někdy na nich sedělo i několik lidí, během středečního odpoledne byla „ložnice“ využívána hlavně několika menšími dětmi, zatímco dopoledne byla až na výjimky prázdná. Využity jsou ale stoly se dvěma stovkami židlí u bufetu vedle registrační zóny a také v klidové zóně.
V původním centru v budově ČČK na ostravských Fifejdách, které fungovalo od začátku března jen 12 hodin denně, už museli pracovníci některé klienty odmítat a odkazovali je právě na otevření velkého centrum na Černé louce. Takže v úterý sem poctivě přišlo odhadem několik stovek osob navíc.
Lidé, čekající v KACPU na odbavení, dostávají v bufetu zdarma instantní polévky, jídlo ve strojově balených pytlících a různé pití, včetně kávy a čaje, které sem přichází z potravinové banky a dalších humanitárních sbírek. Chybí zde hlavně ovoce pro děti, například jablka.
Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje