Hasiči spustili dezinfekci na hranicích

HZS Moravskoslezský kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

28.03.2025 |  Moravskoslezský kraj
Hasiči spustili dezinfekci na hranicích
 

Hasiči instalovali dekontaminační stanoviště na hranicích. Brání šíření nebezpečné nákazy

Moravskoslezský kraj – 27. března 2025
V reakci na hrozbu šíření slintavky a kulhavky (SLAK) ze Slovenska spustila Česká republika přísná bezpečnostní opatření. Na základě nařízení Státní veterinární správy z 26. března byla v noci na čtvrtek 27. března instalována dekontaminační stanoviště na několika klíčových hraničních přechodech. Hasiči z Moravskoslezského kraje zajišťují provoz těchto stanovišť a dohlížejí na dezinfekci vozidel, která mohou představovat riziko přenosu viru.

Dezinfekční opatření: bariéra proti nákaze

Slintavka a kulhavka je vysoce nakažlivé virové onemocnění postihující skot, ovce, kozy a prasata. Její šíření může mít devastující dopady na zemědělství a ekonomiku. Proto bylo rozhodnuto o rychlém nasazení dekontaminačních opatření na hraničních přechodech Mosty u Jablunkova-Svrčinovec a Bílá-Bumbálka v Moravskoslezském kraji. Stejná opatření byla zavedena i na hraničních přechodech Lanžhot-Brodské (Jihomoravský kraj) a Starý Hrozenkov-Drietoma (Zlínský kraj).

 

Jak funguje dekontaminace?

Každé vozidlo s hmotností nad 3,5 tuny, které přepravuje zvířata, živočišné produkty nebo vedlejší živočišné produkty, musí projít přes dekontaminační stanoviště. Tento systém zahrnuje:
Dezinfekční pásy – speciální sorpční koberce s pryžovými nájezdovými hranami, napuštěné dezinfekčním roztokem.
Kontrolu vozidel – identifikace nákladních automobilů, které mohou představovat riziko.
Nepřetržitý dohled hasičů – pravidelná údržba a doplňování dezinfekčního činidla.

Tato opatření mají zabránit vniknutí viru na území České republiky a ochránit české chovy hospodářských zvířat.

Koordinace a nasazení záchranných složek

Nasazení dekontaminačních stanovišť bylo bleskové a vyžadovalo součinnost několika institucí. Správa státních hmotných rezerv poskytla dezinfekční pásy, jejich přepravu a rozmístění zajistil Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje.

Velitel zásahu plk. Tomáš Novák k situaci uvedl:
"Rychlá reakce a nasazení dekontaminačních stanovišť byla nezbytná. Naši hasiči jsou připraveni udržovat systém v provozu, dokud hrozba nezmizí."

Kromě hasičů se do opatření zapojili také pracovníci Státní veterinární správy a Policie ČR, kteří dohlížejí na dodržování opatření a kontrolují vozidla na hraničních přechodech.

První výsledky opatření

Od čtvrtečního rána prošly dekontaminací desítky kamionů převážejících zvířata a živočišné produkty. Hasiči hlásí, že systém funguje bez problémů a že průjezd přes hranice je plynulý.

"Každé zdržení na hranicích může mít ekonomické důsledky, proto se snažíme, aby proces dezinfekce probíhal rychle a efektivně," dodává plk. Novák.

Slintavka a kulhavka: proč je třeba jednat rychle

Toto virové onemocnění se šíří kontaktem se zvířaty, kontaminovanými předměty nebo dokonce vzduchem. Pokud by se nákaza dostala na české území, znamenalo by to karantény, masivní utrácení zvířat a obrovské ekonomické škody pro zemědělce.

V roce 2001 zasáhla slintavka Velkou Británii a vedla ke ztrátě více než 6 milionů hospodářských zvířat. Podobnému scénáři chce Česká republika předejít včasným nasazením preventivních opatření.

Co bude dál?

Dekontaminační stanoviště na hranicích zůstanou v provozu do odvolání. Státní veterinární správa situaci pečlivě monitoruje a ve spolupráci s hasiči a policií vyhodnocuje další kroky.

Podle odborníků může hrozba trvat několik týdnů, než se situace na Slovensku stabilizuje. Zda se opatření osvědčí a zda bude nutné zavést další kontrolní mechanismy, ukáže vývoj v následujících dnech.

Závěr

Hasiči, policie a veterinární správa spojili síly, aby zabránili šíření nebezpečné nákazy na české území. Dekontaminační stanoviště na hranicích jsou první obrannou linií v boji proti slintavce a kulhavce. Rychlost a efektivita těchto opatření může rozhodnout o tom, zda se podaří ochránit české chovy a předejít katastrofálním následkům.

Sledujte aktuální vývoj situace, protože ochrana českého zemědělství je teď v sázce.


Autor: Tomáš Šťastný redakce HASIČI.CZ
Zdroj + foto: HZS Moravskoslezského kraje

Sdílejte