Na třech místech Moravskoslezského kraje shazovali v pátek 3.2.2017 dopoledne nebezpečný sníh ze střech budov ve „veřejném“ vlastnictví profesionální (HZS MSK) a dobrovolní hasiči. Pokud se nemýlím, šlo o první odklízení sněhu a ledu ze střech hasiči v tomto roce v Moravskoslezském kraji.
Dvakrát šlo o nebezpečné sněhové převisy, hrozící pádem, visích na okrajích střech mateřských škol v Ostravě-Hrabové a v centru Ostravy, o které se postaraly jednotky HZS Moravskoslezského kraje, potřetí šlo o preventivní odstraňování těžké půlmetrové vrstvy mokrého a zmrzlého sněhu ze střechy místní tělocvičny v obci Ryžoviště (okres Bruntál). O tu se postarali během pátku zdejší dobrovolní hasiči.
Jako první vyjela „na sníh“ jednotka HZS MSK ze stanice Ostrava-Fifejdy do Dvořákovy ulice v centru Ostravy, kde po sedmé hodině ranní odstranila nebezpečný sněhový převis nad vchodem do zdejší mateřské školy (MŠ).
Hned několik takových převisů museli o dvě hodiny později odstraňovat ze sedlové střechy MŠ v Ostravě-Hrabové pomocí výškové techniky hasiči ze dvou jednotek HZS MSK - ze stanice Ostrava-Jih a Ostrava-Zábřeh, odkud přijel automobilový žebřík AŽ 30 Camiva.
Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje (HZS MSK) na svém webu
www.hzsmsk.cz (na hlavní stránce, banner vpravo dole) vydává v zimním období již několik let
aktuální seznam firem (s jejich adresou, telefonními a e-mailovými kontakty), které jsou ochotny odstraňovat sníh (a později i led a nebezpečné ledové rampouchy) ze střech objektů za úplatu.
Hasiči totiž budou opět vyjíždět jen tam, kde hrozí bezprostřední nebezpečí, v ostatních případech budou žadatele o pomoc odkazovat na komerční služby.
V únoru letošního roku (2017) je v tradičním seznamu, děleném podle okresů, celkem 90 firem. Jen minimum z nich se během zimy z tohoto seznamu odhlašuje. Seznam, otevřený pro všechny subjekty (nahlášení je jednoduché), je nyní k dispozici na webu HZS MSK po celé zimní období s pravidelnými týdenními aktualizacemi.
V první řadě je potřeba zdůraznit, že
pravidelné shazování sněhových převisů a rampouchů se střech je povinností jednotlivých majitelů domů a objektů, ať už jsou v majetku či správě obce, kraje, státu, nebo v soukromých rukách. Již ve stavební dokumentaci je uvedeno a schváleno, kolik centimetrů prachového a těžkého sněhu může na konkrétní střeše maximálně ležet.
Profesionální hasiči vyjíždějí k zásahům na střechách pouze v případě, kdy hrozí bezprostřední zranění chodců a zničení majetku pádem sněhového převisu či rampouchů. Žadatele o pomoc v případech, když bezprostřední nebezpečí nehrozí, zpravidla odkazujeme na komerční služby.
Lepší možnost pomoci s větší dávkou sněhu a ledu na střechách mívají dobrovolní a podnikoví hasiči, kteří se mohou s vedením jednotlivých obcí dohodnout na odstranění sněhu a ledu ze střech objektů v jejich správě.
Petr Kůdela
Tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezský kraj