Hořící BMW na silnici: Hasiči bojovali s plameny

HZS Moravskoslezský kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

10.03.2025 | silnice I/11 na Ostravu/ Moravskoslezský kraj
Hořící BMW na silnici: Hasiči bojovali s plameny

Hořící BMW na silnici I/11: Hasiči bojovali s plameny, škoda dosáhla 400 tisíc korun

Ostravsko – Silnice I/11 se v neděli 9. března kolem poledne proměnila v ohnivé peklo. Osobní automobil značky BMW zachvátil požár, který se rychle rozšířil z motorového prostoru až do interiéru vozu. Hasiči dorazili na místo během několika minut a oheň zkrotili dvěma vodními proudy. Přesto plameny způsobily škodu ve výši 400 tisíc korun. Naštěstí se při incidentu nikdo nezranil.

Z černého kouře šlehaly plameny

Polední klid na silnici I/11 přerušil hustý dým, který se během několika minut vznášel nad frekventovanou komunikací. Řidiči projíždějící kolem viděli šlehající plameny a okamžitě zalarmovali tísňovou linku.

„Najednou se z motoru začal valit černý kouř a než jsem stačil zareagovat, vyšlehly plameny,“ popsal dramatickou situaci řidič vozu, který naštěstí stihl včas vystoupit.

Operační středisko hasičů obdrželo tísňové volání krátce po dvanácté hodině. Na místo okamžitě vyrazila jednotka profesionálních hasičů z Opavy. Jakmile dorazili k místu požáru, plameny již pohlcovaly přední část vozidla a šířily se dovnitř.

Rychlá akce hasičů zabránila větší škodě

Hasiči na nic nečekali a okamžitě zahájili zásah. „Nasadili jsme dva vodní proudy a začali hasit motorový prostor i interiér, kde už oheň pohltil palubní desku a část sedaček,“ uvedl velitel zásahu.

Plameny se podařilo dostat pod kontrolu během čtvrt hodiny od příjezdu hasičů. I přesto bylo zřejmé, že vozidlo utrpělo rozsáhlé škody. Po dohašení požáru byl na místo povolán odtah, který zajistil odstranění vraku. Hasiči následně provedli úklid vozovky, aby se zabránilo dalšímu ohrožení provozu.

Co stálo za požárem? Pravděpodobně technická závada

Přesná příčina požáru je nyní předmětem šetření, ale předběžná vyšetřovací verze ukazuje na technickou závadu. Odborníci se domnívají, že mohlo dojít k poruše palivového systému nebo elektroinstalace, což následně vedlo k vzplanutí motorového prostoru.

„U požárů automobilů je technická závada jednou z nejčastějších příčin. Zvláště u starších vozidel může dojít k přehřátí elektroinstalace nebo úniku hořlavých kapalin,“ vysvětlil expert na automobilové požáry.

Vzhledem k tomu, že požár vypukl za jízdy, existuje možnost, že řidič zaznamenal varovné signály – například zápach spáleniny nebo kolísání výkonu motoru. Bohužel v takových případech stačí pár vteřin a oheň se může nekontrolovatelně rozšířit.

Řidič vyvázl bez zranění, ale varuje ostatní

Ačkoli škoda dosáhla vysoké částky, nejdůležitější je, že nikdo nebyl zraněn. Řidič reagoval duchapřítomně – zastavil, vypnul motor a okamžitě vystoupil.

„Nejdřív jsem zkusil použít malý hasicí přístroj, který vozím v autě, ale plameny už byly příliš silné. Když jsem viděl, že je to marné, raději jsem ustoupil do bezpečné vzdálenosti a čekal na hasiče,“ popsal řidič.

Podle odborníků udělal správně. „Pokud se požár rozšíří během několika sekund, je lepší neohrožovat svůj život a zavolat hasiče. Použití přenosného hasicího přístroje má smysl pouze v počáteční fázi požáru,“ uvedl hasičský specialista.

Jak předejít požáru vozidla?

Ačkoliv neexistuje stoprocentní ochrana proti podobným situacím, řidiči mohou udělat několik kroků ke snížení rizika požáru:

  • Pravidelná kontrola elektroinstalace – starší kabeláž nebo amatérsky provedené úpravy mohou vést k přehřátí a zkratu.
  • Důkladná údržba palivového systému – úniky paliva jsou extrémně nebezpečné a mohou způsobit rychlé vzplanutí.
  • Přenosný hasicí přístroj v autě – i když neuhasí velký požár, může pomoci včas zabránit jeho šíření.
  • Včasná reakce na varovné signály – pokud řidič ucítí zápach spáleniny nebo zaznamená kouř, měl by okamžitě zastavit a situaci prověřit.

Doprava byla omezená, ale kolaps nenastal

Požár a následné hašení na frekventované silnici I/11 zpomalily provoz. Policie musela částečně omezit dopravu, aby umožnila hasičům bezpečně zasahovat. Naštěstí se podařilo situaci vyřešit poměrně rychle a nedošlo k větším dopravním komplikacím.

„Byli jsme připraveni na řízení provozu v místě události. Požár zpomalil dopravu asi na 45 minut, ale díky rychlému zásahu hasičů a následnému odklizení vraku se silnice podařilo brzy zcela uvolnit,“ uvedl mluvčí Policie ČR.

Oheň ničí rychle – být připraven se vyplatí

Tento incident je dalším varováním, jak rychle může dojít k fatálním následkům při požáru vozidla. Plameny se šíří extrémně rychle, a pokud nejsou včas pod kontrolou, mohou způsobit nejen obrovské škody, ale také ohrozit životy.

Řidiči by proto neměli podceňovat význam pravidelné údržby a všímat si i drobných varovných signálů. Včasné zastavení a zavolání pomoci může znamenat rozdíl mezi drobným poškozením a úplným zničením vozidla.

Tentokrát měl řidič štěstí – unikl bez zranění. Ale ne vždy takové situace končí dobře.


Autor: Tomáš Šťastný redakce HASIČI.CZ
Zdroj + foto: HZS Moravskoslezského kraje

Sdílejte