Je i video.
Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje (HZS MSK) registruje v letošním roce vysoký počet požárů porostů (louky, lesy, suché trávy apod.), a to hlavně kvůli počasí s dlouhodobou absencí srážek. V březnu prakticky pořádně nezapršelo a stále tu je krásné slunečné počasí, lákající k výletům. Navíc máme před dalším prosluněným víkendem bez srážek, kdy se lidé chystají houfně jak na turistiku, tak na úklidy svých zahrad a políček.
Za posledních 5 let (období 1.1. – 24.3.) vzniklo průměrně 33 požárů porostů za celé toto téměř čtvrtletní období. V letošním roce již eviduje HZS MSK 138 případů požárů porostů za uvedené období, což představuje 4x více požárů oproti průměru z předchozích let !!!
Těmito požáry byla dosud způsobena škoda v řádu statisíců korun, včasným zásahem hasičských jednotek se podařilo uchránit hodnoty několikanásobně vyšší. Naštěstí zatím nedošlo ke zranění ani usmrcení osob.
Příčina naprosté většiny těchto požárů souvisí s nedbalostním jednání lidí. HZS MSK proto upozorňuje všechny občany, že vzhledem k suchému počasí je možnost vzniku požáru při manipulaci s otevřeným ohněm několikanásobně vyšší a požár se daleko rychleji šíří, třeba i po dosud suché trávě.
Připojujeme pár rad, jak předejít vzniku požárů suchých porostů:
- Neodhazujte nedopalky cigaret a jiné zdroje otevřeného ohně (např. nedostatečně uhašené zápalky, iniciované petardy apod.) do prostoru suchých porostů.
- Nemanipulujte s otevřeným ohněm v blízkosti suchých porostů (např. při grilování, svařování apod.).
- Dobře si rozmyslete, zda je nutné spalovat suchý biologický odpad. Existují možnosti, jak se tohoto odpadu bezpečně zbavit, některé obce provozují systém kontejnerů na biologický odpad nebo umožňují svým občanům takový odpad odevzdat bezplatně na sběrný dvůr. V některých obcích je spalování biologického odpadu zakázáno obecně závaznou vyhláškou. Je třeba také upozornit, že plošné vypalování porostů je zákonem zakázáno. HZS MSK za současného stavu počasí důrazně nedoporučuje pálit biologický odpad.
- Pokud už budete chtít biologický odpad spalovat, je nutné dodržet několik zásad pro předcházení vzniku požáru:
Některé požáry porostů s fotografiemi, resp. videem:
- Čtyři jednotky hasičů (2x HZS MSK – stanice Slezská Ostrava a Fifejdy, 2x SDH – Radvanice a Heřmanice) zasahovaly ve čtvrtek 24.3.2022 večer ve Slezské Ostravě u požáru 1 hektaru lesa, tvořeného především náletovými dřevinami. Bez zranění, uhašeno za necelou hodinu.
- Šest jednotek hasičů (2x HZS MSK – stanice Frýdek-Místek, 5x SDH – Čeladná, Frýdlant nad Ostravicí, Ostravice, Kunčice pod Ondřejníkem a Frenštát pod Radhoštěm) zasahovaly ve čtvrtek 24.3. po poledni v Čeladné (okres Frýdek-Místek) u požáru trávy na ploše 150 x 150 metrů poté, co se paní neúspěšně pokoušela vypalovat suchou trávu. Uhašeno za necelou hodinu, bez zranění.
- Tři jednotky hasičů (1x HZS MSK – stanice Kopřivnice, 2x SDH – Tichá a Frenštát pod Radhoštěm) zasahovaly ve čtvrtek 24.3. odpoledne v obci Tichá (okres Nový Jičín) u požáru trávy na ploše 30 x 30 metrů. Bez zranění. Uhašeno za půl hodiny.
- Čtyři jednotky hasičů (2x HZS MSK – stanice Slezská Ostrava a Fifejdy, 2x SDH – Heřmanice a Radvanice zasahovaly v úterý 22.3.2022 u požáru suché trávy v Ostravě-Heřmanicích na ploše 50 x 20 metrů. Bez zranění, uhašeno za necelou hodinu. Video (Tomáš Lach, HZS MSK): https://youtu.be/7ukzZry3898
Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje