Ekologická katastrofa: Měsíc v boji s benzenem

HZS Olomoucký kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

31.03.2025 | Hustopeče nad Bečvou/ Olomoucký kraj
Ekologická katastrofa:  Měsíc v boji s benzenem
 

Ekologická katastrofa v Hustopečích nad Bečvou: Měsíc v boji s benzenem

Hustopeče nad Bečvou – Už více než měsíc svádějí hasiči, chemici a odborníci závod s časem, aby zmírnili následky ekologické katastrofy, která postihla zdejší vodní plochu po havárii cisteren s benzenem. Toxická látka ohrozila nejen místní ekosystém, ale i podzemní vody. Přes 2 000 zasahujících se tu od počátku střídá ve vyčerpávajícím boji o záchranu přírody.


Tragédie, která změnila krajinu

Byl to den, který si místní budou pamatovat navždy. Nehoda železničních cisteren převážejících benzen způsobila rozsáhlou kontaminaci vodní plochy i podzemních vod. Únik vysoce toxické látky do jezera znamenal okamžité ohrožení pro faunu, flóru i obyvatele v okolí.

487994231_976421031359761_1626708973919183815_n-(1).jpg

„První hodiny byly kritické. Bylo potřeba rychle reagovat, abychom zabránili katastrofě ještě většího rozsahu,“ vzpomíná jeden z hasičů, který byl mezi prvními na místě.

Od té doby se tu vystřídalo přes 2 000 hasičů, chemiků a specialistů na likvidaci ekologických havárií. Nasazení je obrovské, práce vyčerpávající. A konec je stále v nedohlednu.


Vodní mlha proti jedu

Hlavním úkolem hasičů je co nejrychleji odstranit benzen z vodní plochy. Pomáhají jim v tom dva velkokapacitní čerpací systémy Hydrosub 150 a 22 monitorů, které vytvářejí vodní mlhu. Ta umožňuje rychlejší odpařování nebezpečné látky.

488070709_976420811359783_6909342750522677588_n-(1).jpg

„Je to závod s časem. Snažíme se, aby benzen co nejdříve zmizel z hladiny. Čím déle tam zůstane, tím větší škody může napáchat,“ vysvětluje jeden z velitelů zásahu.

Mezitím stovky metrů norných stěn a sorpčních hadů pomáhají zachytávat zbytky uniklé látky. Sorbenty pohlcují benzen, který by jinak pronikal dál do vodního ekosystému.


Záchrana podzemních vod

Nebezpečí ale nekončí u hladiny jezera. Benzen se dostal i do podzemních vod, kde hrozí jeho další šíření.

Proto bylo rozhodnuto o výstavbě larssenových stěn – fyzických bariér, které oddělují kontaminovanou část od zbytku vodní nádrže. Zahloubené do hloubky sedmi metrů a táhnoucí se v délce 210 metrů mají zabránit smísení nebezpečné látky s podzemními zdroji.

487328743_976420771359787_7980570742230196628_n-(1).jpg

Současně probíhá čerpání kontaminované vody z hlubinných sond. Firma Dekonta se stará o její dekontaminaci a následné bezpečné odstranění.

„Situaci monitorujeme nepřetržitě. Pravidelně měříme koncentrace benzenu v okolí, zatím bez alarmujících výsledků. Ale musíme být neustále ve střehu,“ popisuje hasič-chemik, který na místě provádí pravidelné kontrolní testy.


Bezpečnost na prvním místě

Práce v kontaminovaném prostředí znamená trvalé nebezpečí pro zasahující složky.

487313619_976421061359758_6806775665350006080_n-(1).jpg

Proto je celý prostor neustále hlídán výjezdovou cisternou a každý hasič je pod dohledem chemika s detektorem plynů. Jakmile by se koncentrace benzenu zvýšily nad bezpečnou úroveň, zásah by musel být okamžitě přerušen.

Navíc hrozí riziko požáru – benzen je vysoce hořlavý. Každý pracovní krok je proto prováděn s maximální opatrností.


Vyčerpávající boj, který stále nekončí

Přestože se hasiči i odborníci snaží pracovat co nejrychleji, proces dekontaminace je náročný a zdlouhavý.

„Jsme tady už přes měsíc a práce ještě nekončí. Každý den přicházejí nové výzvy. Je to fyzicky i psychicky náročné, ale víme, že tu musíme být,“ říká unavený, ale odhodlaný hasič.

Na místě se střídá dvacítka hasičů a desítky zaměstnanců soukromých firem, kteří dělají maximum pro to, aby situaci zvládli. Odhaduje se, že zásah potrvá ještě několik dalších týdnů, možná i měsíců.


Otázky, které zůstávají

Největší otázka ale stále visí ve vzduchu: Jak se mohla taková katastrofa vůbec stát?

Vyšetřování stále probíhá. Existují domněnky, že havárii cisteren způsobila technická závada nebo lidská chyba. Odpovědi by měla přinést analýza bezpečnostních záznamů a expertíza železniční dráhy.

Místní obyvatelé jsou rozhořčeni a obávají se dlouhodobých dopadů. „Je to strašné. Nevíme, co to udělá s vodou, s přírodou, s naším zdravím. A co když se to stane znovu?“ ptá se obyvatelka nedaleké obce.


Příroda v ohrožení

I když se situaci podaří dostat pod kontrolu, důsledky této havárie budou cítit ještě dlouho.

Ekologové se obávají, že znečištění mohlo nenávratně poškodit místní ekosystém. Mnohé vodní organismy nepřežily a bude trvat roky, než se příroda dokáže zotavit.

Některé zdroje hovoří i o možném dopadu na zdraví lidí, pokud by se benzen dostal do podzemních vod. Testování kvality vody bude probíhat ještě dlouhé měsíce.


Boj o každý centimetr vody pokračuje

Příběh ekologické katastrofy v Hustopečích nad Bečvou není jen o zničené přírodě, hektolitrech uniklého benzenu a nebezpečí pro zdraví. Je to i příběh stovek lidí, kteří obětují svůj čas a síly, aby minimalizovali dopady této tragédie.

A jejich práce ještě zdaleka nekončí.


Autor: Tomáš Šťastný redakce HASIČI.CZ
Zdroj + foto: FB HZS Olomouckého kraje  
 

Sdílejte