Hasiči pokračují v likvidaci následků požáru benzenu v Hustopečích

HZS Olomoucký kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

06.03.2025 | Hustopeče nad Bečvou/ Olomoucký kraj
Hasiči pokračují v likvidaci následků požáru benzenu v Hustopečích
 

Hustopeče nad Bečvou: Likvidace následků požáru benzenu pokračuje. Nasazujeme lokomotivu s parním generátorem

 

Zásah pokračuje i po týdnech: práce v nebezpečné zóně, dekontaminace i monitoring podzemní vody

V Hustopečích nad Bečvou stále pokračuje komplexní zásah u místa nehody cisteren s benzenem. Hasiči v protichemických oblecích pracují v nebezpečné zóně a připravují nasazení lokomotivy s parním generátorem, která pomůže s hrubou očistou 12 poškozených vagónů. Cílem je snížit výbušnou koncentraci benzenu uvnitř i v okolí cisteren, což je zásadní krok pro další postup dekontaminace.

„Stále se pohybujeme v prostředí s vysokým rizikem, a proto využíváme nejbezpečnější dostupné technologie. Očištění cisteren horkou párou je klíčové pro odstranění zbytkových výparů benzenu,“ uvedl velitel zásahu.

Poslední čerpání benzenu a dekontaminace zasahujících hasičů

Na místě dochází k odčerpání posledních zbytků benzenu. Vzhledem k nebezpečným podmínkám probíhá veškerá práce za přísných bezpečnostních opatření. Po ukončení směny hasiči procházejí dekontaminací, která minimalizuje riziko přenosu nebezpečných látek.

08-WhatsApp-Image-2025-03-05-at-19-18-4310-(1).jpeg

Současně s touto fází zásahu hasiči pokračují v monitoringu ovzduší v okolních obcích. Přestože dosavadní výsledky neukazují na zvýšené koncentrace nebezpečných látek, preventivní opatření pro obyvatele zůstávají v platnosti – doporučuje se nevětrat a omezit venkovní aktivity.

Ekologická opatření: ochrana vodních ploch a sanace podzemní vody

Hasiči spolu s odborníky instalovali na přilehlém rybníku čtyři provzdušňovací zařízení (aerátory), která pomáhají zvýšit přísun kyslíku do vody a chránit vodní živočichy před negativními dopady kontaminace.

V oblasti hlubinných sond probíhá sanace podzemní vody, kterou zajišťuje specializovaná firma Dekonta. Kontaminovaná voda se postupně odčerpává pomocí pokročilých filtračních systémů, které eliminují těkavé organické látky.

„Pracujeme s nejmodernějšími technologiemi, abychom minimalizovali dopady havárie na životní prostředí. V sanaci budeme pokračovat tak dlouho, jak bude potřeba,“ uvedl zástupce ekologického týmu.

Těžká technika a další hloubkové sondy

Pásové rypadlo Záchranného útvaru HZS ČR dnes hloubí další kontrolní sondy pro monitoring podzemních vod. Paralelně hasiči využívají cisternu TITAN, která slouží jako ochranný prvek v případě jakéhokoli neočekávaného vývoje situace.

„Na místě stále operuje 110 hasičů z celkem 21 jednotek, včetně posil z Jihomoravského, Zlínského, Moravskoslezského a Královéhradeckého kraje. Spolupracujeme s hasiči Správy železnic, podnikem Deza i kolegy ze Slovenska, kteří pomáhají s monitoringem prostřednictvím dronu a hasicího robota,“ upřesnil mluvčí zásahu.

Díky nasazení těchto jednotek lze pracovat na čtyřech klíčových úsecích současně, což výrazně urychluje celý proces dekontaminace a zabezpečení místa havárie.

Pokračující monitoring ovzduší: Opatření stále platí

Přestože dosavadní měření neprokázala zvýšené koncentrace benzenu v ovzduší, hasiči pokračují v pravidelném monitoringu až do vzdálenosti pěti kilometrů od místa zásahu. Ve spolupráci s Českou inspekcí životního prostředí (ČIŽP) se nastavují dlouhodobá opatření, která zabrání šíření nebezpečných látek.

„Chceme mít jistotu, že jakmile zásah ukončíme, bude oblast zcela bezpečná pro obyvatele. Proto se soustředíme na podrobný monitoring a spolupráci s odborníky,“ uvedl člen krizového štábu.

Vyjádření České inspekce životního prostředí: rizika přetrvávají

Podle ČIŽP stále probíhá sanace kontaminované podzemní vody pod dohledem hydrogeologa. Nejvíce ohrožená umělá vodní nádrž č. 6 vykazuje zvýšené obsahy benzenu, zatímco v ostatních vodních plochách se hodnoty drží pod limity znečištění.

„Situaci monitorujeme 24/7 a koordinujeme další kroky s hasiči. Do budoucna plánujeme také screening zemědělské půdy, který určí míru její kontaminace,“ uvedl zástupce ČIŽP.

Více informací o průběhu sanace lze najít na webu ČIŽP: www.cizp.cz.

Co bude dál? Klíčové kroky v následujících dnech

Očištění poškozených cisteren pomocí lokomotivy s parním generátorem
Dokončení sanace podzemních vod a hlubinných sond
Další monitoring ovzduší a ochranná opatření
Doprava havarovaných cisteren na specializované úložiště
Plánování dlouhodobých ekologických opatření ve spolupráci s ČIŽP

Tento zásah patří k nejnáročnějším ekologickým operacím posledních let. Hasiči, odborníci na životní prostředí i krizové složky odvádějí mimořádnou práci, aby minimalizovali dopady na přírodu i zdraví obyvatel.

Děkujeme všem zasahujícím jednotkám za jejich nasazení a profesionalitu


Autor: Tomáš Šťastný redakce HASIČI.CZ
Zdroj: + foto: 
por. Mgr. Lucie Balážová
                       tisková mluvčí
                       HZS Olomouckého kraje

Sdílejte