Hasiči v akci: Přes 80 hasičů a těžká technika

HZS Olomoucký kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

13.03.2025 | Hustopeče nad Bečvou/ Olomoucký kraj
Hasiči v akci: Přes 80 hasičů a těžká technika
 

Hasiči v akci: Ekologická katastrofa po požáru ve Hustopečích nad Bečvou

Dne 28. února 2025 došlo v Hustopečích nad Bečvou k rozsáhlému požáru, který způsobil ekologickou katastrofu. Likvidace následků této tragédie si vyžádala enormní nasazení přes 80 hasičů ze 16 jednotek. Bojovali nejen s plameny, ale i s hrozbou kontaminace prostředí. Požár zasáhl několik cisteren s nebezpečnými látkami, což vyžadovalo speciální přístup při hašení i při následném odstraňování škod.

Nasazení těžké techniky

Pásová rypadla specializované firmy vybavená demoličními nůžkami se zapojila do odstranění zničených vagónů. Podařilo se rozřezat a z místa odvézt pět z nich. Každý krok demontáže byl před zahájením pečlivě kontrolován, zejména kvůli riziku úniku benzenu. Měření koncentrace uvnitř cisteren probíhalo za přísného bezpečnostního režimu, aby se předešlo dalším nehodám.

Na místě byla nasazena těžká technika včetně pásového jeřábu, který pomáhal s přepravou vraků na likvidaci. Dále byla zajištěna protipožární ochrana speciálními zodolněnými cisternami TITAN a třemi dalšími zásahovými vozy, připravenými k okamžitému použití pěnidla v případě opětovného vznícení.

 

Chemická bezpečnost a ekologická opatření

Zásah si vyžádal také práci hasičů-chemiků, kteří nepřetržitě monitorovali koncentraci škodlivých látek v ovzduší. Průběžná měření potvrzovala, že koncentrace benzenu v okolí zásahu zůstávají v bezpečných mezích. Pomocí dronů s termovizí hasiči nepřetržitě monitorovali stav požářiště a okolního prostředí.

Sanační opatření zahrnovala:

  • Intenzivní propařování poškozených cisteren s využitím parního generátoru.

  • Čištění vnitřních prostor cisteren od zbytků benzenu, aby se zabránilo výbuchům.

  • Odstraňování kontaminované zeminy a kolejišť, které by mohly být zdrojem dalšího znečištění.


8-Hustopece-03-10-012-(1).jpg

Pásová rypadla vytvořila 28 hlubinných sond určených pro čerpání kontaminované podzemní vody. Tyto sondy byly vystrojeny tak, aby specializovaná firma mohla provádět sanaci postiženého území. Na vodních plochách byly rozmístěny stovky metrů sorpčních hadů a norných stěn, které sloužily k zachycení nebezpečných látek uniklých do vodního ekosystému.

3-Hustopece-2-009-(1).jpg

Spolupráce se státními institucemi

Na zásahu se podílela řada organizací, včetně České inspekce životního prostředí (ČIŽP), Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje (KHS), Policie ČR a místních samospráv. Každá instituce přispěla svými odbornými znalostmi k minimalizaci ekologických škod.

KHS Olomouckého kraje potvrdila, že laboratorní analýzy vzorků vody odebrané ze studní v blízkosti požářiště neprokázaly zvýšené koncentrace benzenu, toluenu ani xylenů. Obyvatelé městyse Hustopeče nad Bečvou tak nemusí mít obavy o kvalitu pitné vody.

ČIŽP se nadále zaměřuje na monitoring vodní nádrže č. 6, kde byly v minulém týdnu naměřeny zvýšené koncentrace benzenu. Přijatá opatření zahrnují intenzivnější filtraci a preventivní zásahy, aby nedošlo k dalšímu zhoršení situace.

Budoucí kroky a dlouhodobá sanace

Likvidace ekologické havárie po požáru je běh na dlouhou trať. Hasiči ve spolupráci s dalšími odborníky budou i nadále monitorovat kvalitu ovzduší, půdy a vody v zasažené oblasti. Preventivní kontrolní odběry budou pokračovat v následujících týdnech.

V pondělí 17. března 2025 se uskuteční další kolo laboratorních testů, jejichž výsledky napoví, zda se sanace daří podle očekávání. V případě potřeby budou opatření dále zpřísněna.

Hasiči hrdinové

Tento zásah opět ukázal, jak náročná a vyčerpávající je práce hasičů. Kromě hašení požáru se museli vypořádat s extrémně rizikovými podmínkami, manipulací s nebezpečnými látkami i zajištěním ekologických opatření. Nasazení jednotlivých jednotek bylo maximální a jejich koordinace s ostatními složkami integrovaného záchranného systému byla klíčová pro zvládnutí celé operace.

Ekologická katastrofa v Hustopečích nad Bečvou se tak díky jejich úsilí podařila dostat pod kontrolu. Přesto zůstává otázkou, jak dlouho bude trvat úplné odstranění všech škod. Hasiči a další specialisté budou v následujících týdnech pokračovat v monitoringu a sanaci území, aby minimalizovali dlouhodobé následky této tragédie.

Aktualizace: Dnes 13. 3. 2025 Hasiči dokončili demontáž vagónů a jejich odvoz v Hustopečích nad Bečvou. Čelní a kolový nakladač posbíral všechny uvolněné trosky cisteren a nákladní vozidla je odvezla k likvidaci. Místo zásahu budeme i zítra chystat pro další postupy k ochraně životního prostředí a sanaci území.

 


Autor: Tomáš Šťastný redakce HASIČI.CZ
Zdroj + f
oto + video: por. Mgr. Lucie Balážová
                                  tisková mluvčí
                                  HZS Olomouckého kraje

Sdílejte