Hasiči v akci s maximálním nasazením

HZS Olomoucký kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

11.03.2025 | Hustopeče nad Bečvou/ Olomoucký kraj
Hasiči v akci s maximálním nasazením

Pásový jeřáb odstraňoval kolejová pole i vagónová soukolí: Hasiči v akci s maximálním nasazením

Hustopeče nad Bečvou – Pásový jeřáb v pondělí odřezal deset kolejových polí, každé o délce přibližně deset metrů, a přemístil je z drážního tělesa. Současně odstraňoval i samostatné kolejnice a devět vagónových soukolí, která se po nehodě a následném požáru cisteren uvolnila a bránila pohybu těžké techniky. Na místě zasahovalo osmdesát hasičů z patnácti jednotek. Nasazení pokračuje i v úterý s maximální pečlivostí a důrazem na bezpečnost.

Hasiči si jsou vědomi rizik a proto zajišťují protipožární zabezpečení ze dvou stran. Používají k tomu zodolněné cisterny TITAN ze záchranné flotily HZS ČR, které poskytují vysokou úroveň ochrany. Kromě nich jsou k dispozici další čtyři cisterny pro případ, že by bylo nutné okamžitě zasáhnout pěnidlem.

Zasahující jednotky mají situaci pod kontrolou a stejně jako v předchozích dnech monitorují koncentrace benzenu v ovzduší. Chemické týmy s detektory pravidelně prověřují, zda nehrozí nebezpečí, a jejich měření zatím nepřinesla žádné negativní výsledky.

Párou proti nebezpečí

Jedním z klíčových úkolů pondělního zásahu bylo také důkladné vyčištění poslední poškozené cisterny. Tento vůz sice zůstal po nehodě celistvý, ale jeho uzavřený prostor představuje problém při větrání a odstraňování nebezpečných výparů. Hasiči proto využívají technologii intenzivního propařování, která pomocí parního generátoru dieselové lokomotivy efektivně odstraňuje zbytky benzenu a zabraňuje vytvoření výbušné koncentrace uvnitř cisterny. Tento proces je náročný, ale nezbytný pro bezpečnou manipulaci s vozem.

12-Hustopece-03-10-028-(1).jpg

Sanační práce v plném proudu

Velký důraz je kladen i na ekologická opatření a sanační práce. Pásové rypadlo vytvořilo od počátku likvidace nehody již 27 hlubinných sond. Hasiči a specialisté dnes pracovali na jejich vystrojení, což znamená přípravu na čerpání kontaminované podzemní vody. Tyto sanační práce provádí specializovaná firma, která úzce spolupracuje s hasiči a dalšími složkami.

Ani ochrana vodních toků nezůstává pozadu. Na rybníku probíhají preventivní opatření k ochraně životního prostředí. Hasiči zde postupně instalovali stovky metrů sorpčních hadů a norných stěn, aby zachytili případné úniky nebezpečných látek. Ve spolupráci s Českou inspekcí životního prostředí (ČIŽP) pravidelně odebírají vzorky vody a zasílají je k analýze.

07-Hustopece-03-10-013-(1).jpg

Moderní technologie v akci

Na místě zásahu nechybí ani nejmodernější technologie. Hasiči využívají drony s termovizí, které umožňují monitorovat situaci z výšky a poskytují důležité informace pro další postup. Díky těmto pokročilým metodám mají velitelé přesný přehled o pohybu nebezpečných látek i efektivitě probíhajících zásahů.

Spolupráce složek na nejvyšší úrovni

Celá akce probíhá ve spolupráci s ČIŽP, Krajskou hygienickou stanicí Olomouckého kraje, místními samosprávami, Policií ČR, drážními hasiči a Záchranným útvarem HZS ČR. Zasahující jednotky z různých krajů dokazují, že týmová práce a koordinace jsou klíčem k úspěšnému zvládnutí i těch nejnáročnějších situací.

Vyjádření ČIŽP k 10:00 10. března

Podle ČIŽP se i nadále monitoruje nejohroženější vodní nádrž č. 6, kde se v průběhu minulého týdne projevily zvýšené koncentrace benzenu. Hodnoty kolísají v závislosti na počasí a dalších faktorech, proto se opatření na zachytávání benzenu budou nadále posilovat. V ostatních sledovaných vodních plochách zůstávají koncentrace benzenu nízké a zatím nebyl zaznamenán žádný úhyn ryb.

Vyjádření KHS Olomouckého kraje k 10:00 10. března

Krajská hygienická stanice pokračuje v preventivním monitoringu ovzduší a vodních zdrojů. Výsledky analýz budou k dispozici během úterý 11. března v odpoledních hodinách.

Hasiči odvádějí neuvěřitelnou práci

Celý zásah potvrzuje jedno – hasiči nasazují maximum, aby minimalizovali škody a zajistili bezpečnost obyvatel i životního prostředí. Jde o fyzicky i psychicky náročnou operaci, při které je nutná dokonalá souhra všech složek.

Bez jejich profesionality, preciznosti a obětavosti by situace mohla být mnohem kritičtější. Jsou to právě hasiči, kdo stojí v první linii a kdo dává do boje se živly i nebezpečnými látkami veškerou svou sílu a zkušenosti. Jejich práce si zaslouží nejen respekt, ale i hluboký obdiv.

I když boj s následky nehody ještě není u konce, už nyní je jasné, že díky hasičům a jejich neúnavnému nasazení bude obnova železniční tratě a okolního prostředí otázkou času – ne neřešitelným problémem.


Autor: Tomáš Šťastný redakce HASIČI.CZ
Zdroj: + foto: 
por. Mgr. Lucie Balážová
                       tisková mluvčí
                       HZS Olomouckého kraje

Sdílejte