Celkově 13 dnů zasahovaly profesionální a dobrovolné jednotky z Olomouckého kraje s velkým nasazením u rozsáhlého požáru Národního parku České Švýcarsko v Ústeckém kraji.
Ve středu došlo k jejich redukci a ukončení činnosti hasebního odřadu HZS Olomouckého kraje. Na své základny se tedy vrátilo 45 hasičů, kteří byli součástí 4. směny hasebního odřadu. Na místě zůstávají z našeho kraje již jen 4 členové čerpacího odřadu, který má na starosti velkokapacitní čerpadlo HFS HS 150 (známé též jako SOMATI) a obsluhuje tak jedno z čerpacích stanovišť.
Během 13 velice náročných dní se v okolí Hřenska vystřídalo 115 profesionálních hasičů a 58 členů dobrovolných jednotek z Olomouckého kraje. Naše odřady měly za úkol zajistit čerpací stanoviště a vyhledávat a hasit skrytá ohniska hoření a dohašovat je. Jako i ostatním kolegům v jiných sektorech nám práci komplikovaly vysoké teploty, sucho, kopcovitý, skalnatý terén, fyzická náročnost, množství prachu a kouře, složitá doprava vody, materiálu i lidí.
Naplno jsme využili naši těžkou techniku, a to konkrétně velkoobjemové cisterny, automobilové cisterny, velkokapacitní čerpadlo a čtyřkolky. Denně byli v akci naši lezci, kteří se díky svým schopnostem a lanovým technikám dostávali i do jinak téměř nepřístupných míst. Pomáhaly nám rovněž termokamery a drony s termovizí, pily a hasicí vaky.
Na místě zasahovali profesionální hasiči ze všech územních odborů HZS Olomouckého kraje a jednotky sborů dobrovolných hasičů z Opatovic, Postřelmova, Šumperka-Temenice, Náměště na Hané, Senice na Hané, Troubelic, Doloplaz (OL), Olšan u Prostějova, Nové Hradečné, Němčic nad Hanou, Brodku u Prostějova, Bělkovic-Lašťan, Protivanova, Jeseníku, Olomouce-Holice a Olomouce-Droždína.
Zásah u Hřenska z pohledu HZS OLK v číslech:
- Z Olomouckého kraje byly vyslány 2 typy odřadu, jeden určený k čerpání vody a druhý k hašení.
- Při hašení se v národním parku vystřídaly 4 směny hasebního odřadu a 5 směn čerpacího odřadu.
- V plném nasazení jsme na severu Čech zasahovali 13 dní, a to od 29. července do 10. srpna.
- Do likvidace požáru se zapojilo 115 profesionálních a 58 dobrovolných hasičů z Olomouckého kraje.
- Jednu směnu odřadu tvořilo zhruba 45 hasičů.
- Dopravu vody zajišťovaly na našem úseku vždy 4 velkoobjemové cisterny.
Hasební vodu čerpalo speciální velkokapacitní čerpadlo HFS HS 150. Zde pár zajímavostí:
Jedná se o mobilní modulární zařízení s vlastním čerpadlem, poháněným pomocí hydromotoru. Zařízení je vyvinuto především pro dálkovou dopravu vody či hasicí účely při rozsáhlých požárech. Zároveň se využívá v případě čerpání vody při povodních. Hydraulicky poháněné plovoucí čerpadlo dokáže čerpat 3000 až 8 000 l/min. Pro představu tento výkon odpovídá například čerpadlům čtyř cisternových automobilových stříkaček.
Základní technické údaje: pohonná jednotka Motor Deutz o objemu 5,7 litru a výkonu 160 kw, hydraulicky poháněné plovoucí čerpadlo (3000 až 8 000 l/min), možnost čerpání z vodního zdroje ze vzdálenosti 60 metrů horizontálně i vertikálně, doprava vody na vzdálenost standardně až dvou kilometrů.
Zdroj: por. Mgr. Lucie Balážová
tisková mluvčí
HZS Olomouckého kraje
T: 777 420 107
T: 950 770 039
M: lucie.balazova@hzsol.cz
M: mluvci@hzsol.cz