Neskutečný nárůst požárů porostu evidujeme za letošní březen. Hasiči, ať už profesionální nebo dobrovolní, vyjíždějí v průměru každý den ke čtyřem požárům trávy či lesního porostu.
Od počátku března do neděle 27. března 2022 evidujeme 100 požárů v přírodním prostředí. V loňském roce (2021) za stejné období evidujeme pouze 2 požáry v přírodním prostředí.
Požár s největší rozlohou evidujeme v Nových Hradech na Orlickoústecku. K požáru porostu zde došlo 11. března. Hořelo v celém prostoru lesoparku za zámeckým reálem. Bohužel se jednalo o plošné vypalování porostu, čímž došlo k porušení předpisu o požární ochraně. Tady vyšetřovatel uložil osobě pokutu. Požár se rozšířil na plochu 15 000 m2.
Stejnou rozlohu, tedy 15 000 m2, měla událost z 22. března v Podhořanech u Ronova, části obce Nový Dvůr na Chrudimsku. Tady hořela tráva v těsné blízkosti letiště.
Dne 26.března likvidovaly jednotky požární ochrany požár suché trávy v Radkově na Svitavsku. Plameny se po suché trávě rozšířily až do haly na zpracování dřeva a dále do kravína. Přímá škoda byla vyčíslena 113 tisíc korun. Uchránit se okamžitým zásahem podařilo majetek ve výši 208 tisíc korun.
Další větší požár, který stojí za zmínku, je z 13. března, kdy při pálení suché trávy v zahradě na Pardubicku. Plameny se rozšířily na túje a zasáhly plochu 1 600 m2.
Škoda byla vyčíslena na 30 tisíc korun, ale co je na tomto případu nejhorší, plameny způsobily popáleniny II. stupně v obličeji majitelky, která porost vypalovala.
Opět a důrazně upozorňujeme – nevypalujte suchou trávu! Za tento přestupek můžete zaplatit i několikatisícovou pokutu. Při plošném vypalování porostů se dopouštíte přestupku dle zákona o požární ochraně, za který fyzické osobě hrozí pokuta do 25 000 Kč. Podnikající fyzické osoby a právnické osoby se při plošném vypalování porostů dopouští přestupku dle zákona o požární ochraně, za který jim hrozí pokuta do 500 000 Kč (stejná pokuta hrozí pro nenahlášení požáru).
por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí
Zdroj: HZS Pardubického kraje