Aktualizace k 9.45 hodin.
Ve středu 19. února byl do třetí haly plné brojlerů vpuštěn plyn v 5 hodin ráno. Zaplynování bylo ukončeno zhruba v 7.40 hodin. Poté byla hala odvětrána a následně vyklizena. Na hasiče ve středu čekala ještě jedna hala, která byla dvoupatrová. Hasiči měli obavy, zda se podaří hala celá zaplynovat a zda nenastane problém. Vše ale probíhalo dobře.
Tým zasahujících hasičů byl také posílen o dalších asi 30 příslušníků ze Záchranného útvaru HZS ČR Hlučín, Zbiroh a Jihlava.
Čtvrtou halu se podařilo kompletně vyklidit ve středu kolem 21 hodiny.
Dnes, ve čtvrtek 20. února, čeká na hasiče poslední hala plná brojlerů (50 tun drůbeže). V 5 hodin ráno hasiči započali s utěsněním poslední haly a následně byla hala zaplynována. Na jednu halu je zhruba zapotřebí 5 m3 CO2.
Hasiči po likvidaci drůbeže a vyvezení kadáveru do kafilerie ve všech již vyklizených objektech postupně provedli dezinfekci (roztokem virkonu) podestýlky a hned zde běží „aktivní“ 24hodinová lhůta. A poté nastane vyklizení podestýlky ze všech hal, kterou si provede již firma Moras, a.s., pod dohledem veterinářů. Následovat bude závěrečné mytí a dezinfekce objektu. Dle veterinářů se mohou novou drůbeží opět haly zaplnit až za 30 dní.
Jak již bylo řečeno, zásah je pro hasiče velmi náročný, nejen fyzicky, ale i psychicky. Nejtěžší byla likvidace první haly, kde byla drůbež o hmotnosti kolem 20 kg. Hasičům prochází pod rukama 430 tun drůbeže (137 tisíc kusů drůbeže). Při likvidaci chovu i uhynulého zvířectva musí zasahující používat jednorázové ochranné obleky, pryžovou holeňovou obuv i pryžové rukavice. Chránit si musí také dýchací cesty.
I nadále je prováděna dekontaminace zasahujících hasičů (persterilem) i mobilní techniky (roztokem virkonu).
por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí
Zdroj: HZS Pardubického kraje