V pondělí 14. srpna pár minut před jedenáctou hodinou dopoledne přijalo Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje oznámení o požáru haly v průmyslovém areálu v Žebráku na Berounsku.
Volající uvedl, že hoří ve skladu plastových dílů a probíhá samovolná evakuace zaměstnanců, kteří se nacházejí uvnitř. Zároveň oznámil, že rozloha budovy je zhruba 1500 m2 a celá plechová hala je zakouřená černým štiplavým dýmem. Další volající přidal informaci, že ze střechy šlehají několikametrové plameny a černý kouř je viditelný zhruba z půlkilometrové vzdálenosti.
Operační důstojník na místo vyslal všechny jednotky nejprve z prvního a posléze i z druhého poplachového stupně. Po příjezdu a provedeném průzkumu velitel zásahu upřesnil, že jedna z hal je zcela zasažena a hrozí rozšíření požáru na druhou. Požární poplachový stupeň byl proto zvýšen na třetí a na místo události byly povolány další jednotky, včetně spojového vozu a protiplynového automobilu, který disponuje zásobou náhradních lahví do dýchacích přístrojů, v kterých celý zásah probíhal.
Pro efektivnější zvládnutí požáru bylo místo zásahu rozděleno na pět úseků, každý s vlastním velitelem. Hasební zásah se nejprve soustředil na vnitřek objektu, po chvíli bylo nutné z důvodu nebezpečí přeskupit techniku a zasahující u události. Krátce poté došlo k částečnému zřícení budovy. Jelikož se hala nacházela v těsné blízkosti plzeňské dálnice D5, rozhodl velitel zásahu ve spolupráci s Policií ČR o uzavření jednoho jízdního pruhu v každém směru, kde také probíhal hasební zásah. Z důvodu bezpečnosti zasahujících byla nakonec v místě události uzavřena obousměrně celá dálnice. Velitel zároveň požádal o výjezd pracovníků Chemické laboratoře Kamenice k monitorování škodlivin v okolí požáru. Opakovaným měřením na předem vytipovaných místech bylo zjištěno, že nedošlo k šíření škodlivých látek. Velkou roli v tom sehrály rozptylové podmínky, protože kouř stoupal kolmo nahoru a nešířil se na obydlené okolí. O události byli informováni také pracovníci životního prostředí a starostové okolních obcí.
Jelikož požár vypukl při extrémních venkovních teplotách, bylo nutné nejen zařídit dostatečný počet hasičů ke střídání, aby nedocházelo k přehřátí, ale také pitný režim pro zasahující. Zároveň byly na místo povolány posádky zdravotnické záchranné služby, aby bylo v případě nutnosti zajištěno rychlé ošetření zasahujících. Což bylo také využito pro patnáct osob. Ve většině případů došlo k přehřátí a drobným popáleninám a jeden zasahující si poranil kotník. Tři hasiči byli pro opakované přehřátí transportováni do nemocnice, ostatní po ošetření pokračovali v zásahu. Několik minut před půl jednou odpoledne byl poplachový stupeň zvýšen na nejvyšší možný – zvláštní. Došlo k dalšímu zřícení haly a zasahující hasiči se museli soustředit nejen na zvládnutí samotného požáru, ale také k ochraně okolí. Zřízen byl štáb velitele zásahu a velitel povolal k události vrtulník Black Hawk s bambi vakem na pomoc s hašením. Byl využit zejména k hašení zříceného středu budovy, kam se zasahující hasiči nemohli dostat. Vrtulník provedl 48 shozů a poté se vrátil zpět na svou základnu. Pro plynulou dodávku hasební vody bylo na místo povoláno velkokapacitní čerpadlo SOMATI.
Záznam letové trasy vrtulníku při shozech a nabírání vody ze Žebráckého rybníka
Před druhou hodinou byli na místo povolání pracovníci Českého červeného kříže k zajištění stravy a dalších nápojů pro zasahující a také další protiplynový automobil se zásobou náhradních lahví do dýchacích přístrojů. K zajištění dostatečného množství provozních kapalin byl na místo povolán tankovací kontejner, který disponuje zásobou benzínu a motorové nafty.
Ve tři čtvrtě na tři se podařilo dostat požár pod kontrolu a mohla být nahlášena jeho lokalizace. V půl čtvrté bylo místo zásahu přerozděleno na čtyři úseky. Zásah z tělesa dálnice byl ukončen a provoz na dálnici mohl být obnoven. Požární poplachový stupeň byl snížen na třetí.
Od sedmnácti hodin probíhalo střídání zasahujících hasičů. Ve čtvrt na sedm bylo opět přerozděleno místo zásahu, úseky byly mezi sebou spojeny a zásah následně probíhal na dvou. K události byla vyžádána technika na rozebírání konstrukce haly a osvětlovací balóny k nasvícení místa zásahu, který bude probíhat i dále přes noc. Ve dvacet hodin byl poplachový stupeň snížen na druhý a některé jednotky se mohly vrátit na své základny. Byla také ukončena činnost štábu velitele zásahu. Zásah nadále řídil velitel zásahu s pomocníkem.
Škoda byla předběžně odhadnuta na jednu a půl miliardy. Hasičům se podařilo zásahem uchránit další hodnoty ve výši sto milionů.
Zasahující jednotky:
HZS Středočeského kraje – Benešov, Beroun, Dobříš, Hořovice, CHL Kamenice, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Mělník, Mladá Boleslav, Nymburk, Příbram, Rakovník, Řevnice, Říčany, Slaný, Stará Boleslav a Krajské ředitelství HZS STC
JSDH Středočeského kraje – Bavoryně, Braškov-Valdek, Broumy, Cerhovice, Drozdov, Hostomice, Chyňava, Jince, Komárov, Kotopeky, Králův Dvůr, Kublov, Lhotka u Lochovic, Rynholec, Tlustice, Zdice a Žebrák
HZS Plzeňského kraje – Plzeň-Košutka, Rokycany
JSDH Plzeňského kraje – Zbiroh
Záchranný útvar HZS ČR – Jihlava, Zbiroh
GŘ HZS ČR – oddělení dokumentace, operační výjezd
Zálohy stanic:
HS Beroun -> JSDH Chyňava na své zbrojnici
HS Dobříš -> JSDH Dobříš na své zbrojnici
HS Hořovice -> JSDH Komárov na své zbrojnici a příslušníci z mezisměnového volna
CHS Kladno -> JSDH Unhošť na CHS Kladno a následně příslušníci z mezisměnového volna
HS Říčany -> JSDH Říčany na své zbrojnici a následně příslušníci z mezisměnového volna
KOPIS -> příslušník z mezisměnového volna
Autor: ppor. Ing. Jan Sýkora, DiS.
HZS Středočeského kraje
Zdroj: por. Ing. Tereza Sýkora Fliegerová
tisková mluvčí HZS Středočeského kraje