Varování meteorologů se naplnilo a ve čtvrtek 2. března přes naše území proudil silný vítr, který v nárazech dosahoval rychlostí 70 až 90 kilometrů za hodinu – hasiči tak opět měli velice napilno.
Až do desáté hodiny dopolední byl ve Středočeském kraji poměrně klid, kdy v zápisech operačního střediska figurovalo pouhých osm záznamů. Pak ale se zesilujícím větrem začaly nové události rychle přibývat – největší nápor byl zaznamenán mezi 12. a 17. hodinou.
Za celý den tak do středočeských statistik přibylo 125 událostí, z nichž naprostou převahu měly zásahy typu technická pomoc, kterých jednotky požární ochrany řešily rovnou stovku. Hasiči převážně likvidovali popadané stromy a větve, které blokovaly nebo omezovaly průjezdnost komunikací, případně odstraňovali nebezpečně nakloněné stromy hrozící pádem. V několika případech vyjížděly jednotky k zajišťování uvolněných plechů na střechách budov. Hned dvakrát takto zasahovali kladenští hasiči ve školním komplexu v ulici Cyrila Boudy a na objektu spořitelny na náměstí Svobody v centru města.
Plošně bylo nejvíce událostí zaznamenáno v severovýchodní části kraje, hlavně v okresech Mladá Boleslav, Mělník a Nymburk, naopak nejméně řádění vichru postihlo okresy Kutná Hora a Kolín.
Silný vítr se negativně „podepsal“ i na lesním požáru západně od Barochova na Benešovsku, kde probíhalo pálení klestí po lesní těžbě, které se však vymklo kontrole, neboť vítr rozfoukal jiskry do přilehlého porostu, jehož součástí byla i lesní školka.
Před 16. hodinou byly na místo vyslány profesionální jednotky z Benešova a Jílového, kterým vyjely na pomoc dobrovolné sbory obcí Čerčany, Čtyřkoly, Krhanice, Mrač, Pyšely a Těptín. Požár na ploše o přibližných rozměrech 150 x 300 metrů, při kterém byl vzhledem k jeho rozsahu, dalšímu šíření vlivem silných poryvů větru a také počtu nasazených sil vyhlášen druhý poplachový stupeň, se podařilo lokalizovat asi po hodině. Potřebná voda na hašení byla dovážena kyvadlově cisternami z čerpacího stanoviště z vodního zdroje v Babicích. Likvidace však trvala až do půl osmé večer, kdy byli na místě ponecháni na dohled dobrovolní hasiči z Pyšel.
V pátek dopoledne po závěrečném průzkumu a kontrole bylo požářiště předáno zástupci majitele lesa. Díky správně zvolené taktice a vedení zásahu i vysokému fyzickému nasazení všech hasičů pohybujících se v těžce přístupném členitém terénu nedošlo k výraznějšímu rozšíření požáru a mnohem větším škodám, které i tak byly předběžně vyčísleny na 400 tisíc korun. Příčinou byla podle vyšetřovatele požárů nedbalost při pálení v lese.
por. Ing. Ladislav Holomčík
tiskový mluvčí
HZS Středočeského kraje